تاثیر قوانین بر ارزهای دیجیتال تاثیر قوانین بر قیمت ارزهای دیجیتال

در سال ۲۰۱۷ هر روز شاهد نوساناتی در قیمت ارزهای دیجیتال بودیم. علی‌رغم آنکه روند قیمت‌ها بیشتر صعودی بوده است، بازار همچنان نسبت به نوسانات غیر قابل پیش‌بینی و گاهی شدید قیمت‌ها حساس است. گرچه برخی از این نوسانات را می‌توان به دیدگاه رایج در مورد ماهیت ضد تورمی ارزهای دیجیتال و این حقیقت نسبت داد که هنوز هم بیشتر سکه‌ها را به چشم سرمایه‌گذاری و دارایی قابل احتکار می‌بینند اما فاکتورهای خارجی هم در شتاب بخشیدن به تغییر قیمت‌ها دخیل بوده‌اند.

افزایش توجه به بیت کوین و همتایان دیجیتال آن باعث شد افزایش نجومی ارزش بیت کوین شد. این افزایش چشمگیر و زودگذر منجر به گسترش فعالان این بازار و دعوت از گروه‌های سرمایه‌گذاران خرد به حوزه ارزهای دیجیتال شد. البته همین استقبال و محبوبیت باعث جلب توجه دولت‌ها و قدرت‌های بین‌المللی به این صنعت شد، عاملی که توانسته است نقش پر رنگی در نوسانات قیمت داشته باشد به خصوص اگر تلاش‌های گذشته برای وضع قوانین بر بازار کریپتوکارنسی را هم در نظر بگیریم.

یکی از مثال‌های بارز از این حقیقت که قوانین چگونه می‌توانند منجر به پیامدهای ناخواسته در بازارهای مالی شوند، قانون «داد- فرانک» (Dodd Frank) است که هدف آن اصلاح وال استریت و حفاظت مصرف‌کننده بود. بر اساس محدودیت‌های اعمال شده بر بانک‌های مجاز بر سپرده پذیری، بسیاری از موسسات مالی مطرح مجبور به کاهش فعالیت‌های بازار گردانی خود در دارایی‌های مشخص شدند تا به نرخ سرمایه بالاتر که توسط این قوانین تعیین شده بود برسند. در نتیجه، کاهش نقدینگی حاصل از بازارگردانی باعث آسیب رساندن به فرآیند قیمت‌گذاری شد. به ویژه در بازارهای اوراق قرضه که نقدینگی در آن به اندازه بازار تبادل ارز خارجی (فارکس) یا بازارهای سهام نیست، این امر می‌تواند منجر به اثر گلوله برفی شده و به جای کاهش نوسانات کلی، کاهش و افزایش قیمت‌ها را به طور مستقیم چند برابر خواهد کرد.

علی‌رغم هدفی که قانون‌گذاران در حوزه سپرده‌گذاری در نظر داشتند، ارزش ارزهای رمزپایه همچنان وابسته به حدس و گمان و خوش‌بینی باقی ماند. به همین دلیل، تغییرات سیاسی شدید می‌تواند تاثیر بسزایی بر نتایج کوتاه مدت بگذارد، همانطور که چندین نمونه آن طی چند سال گذشته آشکار شد. با این وجود، تاثیر طولانی مدت کمی مبهم و ناشناخته است چون از عمر بسیاری از این قوانین فقط چند ماه می‌گذرد. بنابراین گرچه این قوانین می‌تواند بازار باثبات‌تری را در آینده رقم بزنند اما سوالات زیادی که پیرامون این موضوع وجود دارد نشان می‌دهند که این قوانین تا چه حد مفید و کارامد خواهند بود و در آینده تا چه حد بر قیمت‌ها تاثیر خواهند داشت.

چرا قوانین بر قیمت‌ ها تاثیر می گذارند

توسعه عظیم در ارزهای دیجیتال در یک محیط بدون قانون و نظارت رخ داد. حتی وقتی که کانال‌های خبری و سرمایه گذاران توجه دقیق‌تری به این بازار نشان دادند، باز هم قانون‌گذاران و قدرت‌های بین‌المللی همچنان از ماجرا دور ماندند و قیمت‌ها به رشد سرسام‌آور خود ادامه دادند. با رشد انفجاری ICO که سال گذشته بسیاری از کمپانی‌های بلاک چین را تامین بودجه کرد، این روند بیش از پیش مشهود است. در سال ۲۰۱۷ کمپانی‌های بلاک چین محور به میزان باورنکردنی ۴ میلیارد دلار سرمایه جذب کردند حتی با وجود اینکه قانون‌گذارانی مانند «کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا» شروع به مداخله کرد.

تاثیر قوانین بر ارزهای دیجیتالگرچه در سال ۲۰۱۷، دستگاه‌های قانون‌گذار برای تسلط بر بازار گام‌های اولیه را برداشتند اما طی تقریبا ده سال گذشته، ارزهای دیجیتال بدون هیچ محدودیتی رشد کرده و توسعه یافته‌ بودند. این برای قانون گذاران به معنای تلاش بر ممانعت از سیستمی است که به صورت آشفته‌ای رشد کرده است.

به دلیل رشد انفجاری ICO و سرمایه‌هایی که کمپانی‌های بلاک چین در سال گذشته جذب کردند، این رویکرد به طور گسترده‌ای قابل مشاهده بود. در سال ۲۰۱۷، کمپانی‌های جدید بلاک چین محور توانستند به میزان باور نکردنی ۴ میلیارد دلار جذب سرمایه داشته باشند حتی با وجود اینکه قانون‌گذارانی مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا شروع به مداخله در این بازار کردند. «هارتج سانی» یکی از موسسان Hosho– کمپانی تامین امنیت و حسابرسی بلاک چین و قراردادهای هوشمند که طیف گسترده‌ای از قراردادهای هوشمند را دیده و حسابرسی کرده است می‌گوید:

«در حال حاضر هیچ دستگاه قانون‌گذاری وجود ندارد که اقدامات استاندارد را بر کمپانی‌های موجود در اکوسیستم بلاک چین اعمال کند. تعداد حملات موفق و نشت داده‌ها نشان‌ دهنده ضعف امنیتی است که بسیاری از کمپانی‌ها و سازمان‌ها به آن مبتلا هستند اما به دلیل عدم وجود قوانین که عامل بزرگی برای نوسان قیمت‌ ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود، ترجیح می‌دهند آن را نادیده بگیرند. پروژه‌های پیچیده در داخل اکوسیستم بلاک چین تنها زمانی با پشتیبانی قدرتمند از سوی سرمایه‌گذاران و صرافی‌ها رشد خواهند کرد که در یک محیط قانونمند قرار داشته باشند. شفافیتی که قانون تعیین کرده باشد بهتر از عدم وجود قانون است. جبل‌الطارق نمونه بارز از ملتی است خواستار قانونمندی در حوزه بلاک چین شدند و کمپانی‌های سراسر جهان برای سرمایه گذاری به آن هجوم بردند.»

این بازار پر سرعت ارزهای دیجیتال تاثیر روانی بر روی سرمایه گذاران داشته است. به دلیل ماهیت غیر متمرکز و فقدان ساختارهای قدرتی در ارزهای دیجیتال، بسیاری از افراد قوانین را به عنوان تاکتیکی می‌بینند که می‌تواند جلوی این رشد انفجاری را گرفته و نوسان‌ها را کاهش دهد.

واکنش بازار

نتیجه این وضعیت بازاری می‌شود که در آن، خبرها یا حدس و گمان‌های مربوط به قوانین منجر به کاهش یا افزایش شدید قیمت‌ها خواهد شد چون سرمایه‌گذاران برای خرید و فروش سکه‌ها هجوم آورده و باعث بی ثباتی در قیمت‌ها و نزول و صعودهای ناگهانی و شدید در قیمت آن‌ها خواهند شد. مثلا بیت کوین تقریبا نیمی از ارزش خود را به این دلیل از دست داد که صرافی معروف Coinbase شروع به اجرای برنامه بازرسی اقدامات کلاهبردارانه و تغییر احتمالی بازار در پلتفرم خود کرد.

تاثیر قوانین بر ارزهای دیجیتال

اخیرا پس از آنکه قانون‌گذاران کره جنوبی اعلام کردند که خرید و فروش ارزهای دیجیتال را به طور کلی ممنوع کرده یا حداقل نظارت‌های دقیقی بر بازار اعمال خواهند کرد، قیمت بیشتر ارزهای دیجیتال با کاهش چشمگیری رو به رو شد.

تاثیر قوانین بر ارزهای دیجیتال

نتیجه این بود که بیت کوین با کاهشی ۱۵ درصدی مواجه شده اما اتریوم، ریپل، لایت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال مهم طی چند ساعت بخش زیادی از سرمایه بازار خود را از دست دادند. اما همه‌ی قوانین منجر به شوک‌های منفی نشد. پس از آنکه دولت کره جنوبی رویه خود را تغییر داده و دیدگاه مثبت‌تری به این حوزه پیدا کرد، قیمت ارزهای دیجیتال بلافاصله سیر نزولی خود را تغییر داده و با سرعت روند صعودی در پیش گرفت. حتی پیش از آن هم، استقبال جامعه و دولت ژاپن از ارزهای دیجیتال باعث رشد بی سابقه در قیمت بیت کوین شد.

تاثیر قوانین بر ارزهای دیجیتال

پس از ممنوعیت ارزهای دیجیتال توسط چین در سپتامبر گذشته و کاهش قیمت بیت کوین به تقریبا ۳۰۰۰ دلار، یکباره با جهشی ۹۶ درصدی، قیمت بیت کوین به ۵۸۵۵ دلار رسید. بیانیه چین مبنی بر قانونی بودن بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت، باعث شد موجی از خرید ارزهای دیجیتال در آسیا به راه بیافتد. مدیر عامل بخش نوآوری بلاک چین در کمپانی Porat & Co Law Firm که مدت‌ها با محیط‌های بی قانون دست و پنجه نرم کرده است می‌گوید:

«علی‌رغم آنچه که غریزه درونی به شما می‌گوید، قوانین می‌توانند باعث رشد قیمت‌ها شوند. ثابت شده است که عدم قطعیت در قوانین و تحریم‌های قاطع توسط دولت‌ها برای بازارهای کریپتوکارنسی زیان آفرین هستند. وقتی سرمایه گذار از نحوه مالیات بستن بر ارزهای دیجیتال خود یا نحوه استفاده از ثروت به دست آمده از این طریق مطمئن نباشد، قطعا از این بازار دوری کرده و یا منتظر آگهی‌ها و بیانیه‌های دولتی می‌شود. اما وقتی قانون‌گذاران دیدگاه خود نسبت به ارزهای دیجیتال را مشخص می‌کنند، سرمایه‌گذاران می توانند از آن‌ها به عنوان ابزاری برای خرید و فروش، سرمایه‌گذاری یا هر کاربرد دیگری استفاده کنند. به طور کلی من فکر می‌کنم هر چقدر دستگاه‌های قانون‌گذار وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال را شفاف‌تر سازند، بازارها با ثبات بیشتری رو به رو شده و پذیرش آن از سوی عموم راحت‌تر خواهد بود»

علاوه بر این، ورود ارزهای دیجیتال به سرمایه گذاری‌های کلان در بهترین حالت هم ایده خوبی نیست. وقتی بورس شیکاگو اعلام کرد که اقدام به عرضه قراردادهای آینده بیت کوین می‌کند، خرید و فروش ظرف مدت شش روز سه بار متوقف شد.

تاثیر قوانین بر ارزهای دیجیتال

در مجموع، احساس خریدار نسبت به توانایی ارزهای دیجیتال برای حفظ ارزش خود و جدایی آن از دارایی‌های دنیای واقعی مانند طلا همچنان بیش از حد واقعی است یعنی هنوز هم حدس و گمان‌ها و خوش‌بینی‌ها تاثیر چشم‌گیری بر نوسان قیمت‌ها دارد.

آینده مبهم ارزهای دیجیتال

حتی با وجود افزایش توجه به این حوزه، ارزهای دیجیتال همچنان برای بسیاری از تحلیلگران مالی که تلاش می‌کنند نحوه قیمت‌گذاری آن‌ها را بفهمند مانند یک راز باقی مانده است. علی رغم عمر تقریبا ده ساله ارزهای دیجیتال، این صنعت در دوران طفولیت خود به سر میبرد. قانون‌گذاران اخیرا به فکر روش‌هایی برای محدود کردن برخی از اقدامات خطرناکی افتاده‌اند که در بازار به وفور یافت می‌شوند.

برخی معتقد هستند که بلاک چین (تکنولوژی‌ای که از بسیاری از ویژگی‌های محبوب ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند) یک مولفه حیاتی در آینده است اما قانونمند کردن بازارهای گسترده‌تر تا به اینجا ثابت کرده است باید تعدیلاتی در این حوزه اجرا شود. علاوه بر این ICO هم همچنان یک نگرانی جدی برای دولت‌ها و قانون‌گذاران است زیرا آسیب‌پذیری آن در برابر کلاهبرداری‌ها، دزدی، هک و دیگران اقدامات غیر اخلاقی بسیار فراوان است. همچنین عمر اندک این بخش، اندازه گیری اثرات طولانی مدت قوانین را با دشواری‌هایی مواجه می‌کند. بیت کوین حتی پس از کاهش شدید قیمت، مانند تمام ارزهای دیجیتال دیگر، خودش باعث رشد خود شد. تاثیر واقعی که قوانین می‌توان در سراسر کشورها داشته باشند این است که شفافیت‌های فعلی ییشتر شده اما آینده آن همچنان مبهم است.

سال ۲۰۱۸ باید مقیاس خوبی برای سنجش تاثیر قوانین بر صنعت ارزهای دیجیتال باشد. در عین حال، سرمایه‌گذاران باید همیشه گوش به زنگ قوانین جدید باشند تا از واکنش‌های شدید و ناگهانی که ممکن است ایجاد شود در امان بمانند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

KriptoKarensi.com: Number 1 Online Exchange

صرافی کریپتوکارنسی اولین صرافی تمام آنلاین فارسی در حوزه ی ارزهای دیجیتال

ثبت نام
بالا