ریپل چیست هر آنچه که باید در مورد ریپل بدانید

گرچه بیت کوین هنوز هم پادشاه قلعه‌ی ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود اما مدعیان دیگری هم برای این تاج و تخت وجود دارد و برخی از آن‌ها ماهیتی کاملا متفاوت با بیت کوین دارند. بیت کوین از لحاظ سرمایه بازار، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بوده و محال است روزی خبری از این پدیده جنجالی در نشریات و رسانه‌ها منتشر نشود. یکی از جذاب‌ترین رقبای بیت کوین که بر خلاف سایر کریپتوکارنسی‌ها یک ارز دیجیتال متمرکز است، ریپل (Ripple) نام دارد. ریپل علی‌رغم اینکه چهارمین ارز دیجیتال جهان است اما هنوز هم بسیاری از مردم آن را نمی‌شناسند. بنابراین ریپل چیست و چرا چهارمین جایگاه ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است؟ ریپل همچنان در دسته ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرد اما روش پیدایش و عملکرد آن بسیار متفاوت با سایر ارزهای دیجیتال است.  در ادامه با این ارز آشنا خواهیم شد.

ریپل چیست؟

تا اینجا می‌دانیم که ریپل یک ارز دیجیتال متمرکز است یعنی توسط شخص یا اشخاصی کنترل می‌شود. بهتر است بدانید که ریپل هم یک شبکه پرداخت (RippleNet) و هم یک ارز دیجیتال (Ripple XRP) بوده که در سال ۲۰۱۲ ایجاد شده است. RippleNet بانک‌ها و دیگر موسسات بزرگ را به یکدیگر متصل کرده و امکان انتقال پول و دیگر دارایی‌ها را از طریق شبکه میسر می‌سازد. تمام تراکنش‌های انجام شده در این شبکه بر روی دفتر کل غیر متمرکز XRP ثبت می‌شوند. بر طبق وب‌سایت ریپل، هدف از ایجاد این سیستم پرداخت، آزاد کردن مردم از قید «باغ‌های محصور» یعنی کارت‌های اعتباری، بانک‌ها، پی پال و دیگر موسساتی بوده است که دسترسی را با انواع هزینه، کارمزد تبدیل ارزها و تاخیر در پردازش، محدود می‌کنند. دیوید شواتز، رمزنگار ارشد ریپل می‌گوید که امروزه سیستم‌های پرداخت مانند اینترنت در دهه ۱۹۸۰ میلادی هستند. هر ارائه‌دهنده‌ای سیستم منحصر به خود را برای مشتریانش می‌سازد و اگر مردم از سیستم‌های مختلفی استفاده کنند نمی‌توانند به آسانی با هم تعامل داشته باشند. ریپل برای متصل کردن سیستم‌های پرداخت مختلف به یکدیگر طراحی شده است. Ripple XRP یا همان ارز دیجیتال ریپل در واقع ارزی است که برای تمام تراکنش‌های انجام شده در شبکه پرداخت RippleNet مورد استفاده قرار گرفته و زمان و هزینه مربوط به تراکنش‌های بین‌المللی را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. از این لحاظ می‌توان ریپل را به اتریوم شبیه دانست که خرید و فروش اتر را تسهیل می‌کند.

شبکه ریپل

مانند دیگر ارزهای دیجیتال، ریپل هم با ایده‌ی ایجاد یک شبکه دفتر کل توزیع شده به وجود آمد که افراد مختلفی در آن باید برای معتبر دانستن یک تراکنش مشارکت داشته باشند. این ویژگی باعث تسهیل تراکنش‌ها در سراسر جهان شده و کارمزد نقل و انتقالات بسیار پایین‌تر از هزینه‌های مشابه در بیت کوین است. به همین دلیل بیش از ۷۵ موسسه مالی بزرگ در سراسر جهان از شبکه ریپل استفاده می‌کنند.  بر خلاف دیگر ارزهای دیجیتال، نقل و انتقالات ریپل تقریبا آنی بوده و نیازی به گذراندن زمان معمول تایید ندارد.  پردازش هر یک از تراکنش‌های انجام شده در شبکه ریپل تنها چهار ثانیه طول می‌کشد. برای اینکه به قدرت پردازش این شبکه پی ببرید یک مقایسه انجام می‌دهیم. برای مثال پردازش هر تراکنش در اتریوم بیش از دو دقیقه، در بیت کوین بیش از یک ساعت و در سیستم‌های قدیمی و سنتی می‌تواند بین سه تا پنج روز طول بکشد.

ارز دیجیتال ریپل دارای مقیاس پذیری خوبی بوده و می‌تواند در هر ثانیه هزار و پانصد تراکنش را مدیریت و اجرا کند. از سوی دیگر، بیت کوین در همین مدت زمان مشابه تنها می‌تواند هفت تراکنش را مدیریت کند. به همین دلیل بود که «بیت کوین کش» (Bitcoin Cash) به وجود آمد. ریپل در اصل توسط یک کمپانی به نام Ripple Labs ایجاد شده و به جای اینکه مانند بیت کوین توسط شبکه بزرگی از برنامه‌نویسان پشتیبانی شود، همچنان تحت پشتیبانی کمپانی Ripple Lab است. همچنین مقدار ریپل‌های موجود نوسان نمی‌کند. مثلا تعداد اتریوم‌ها نامحدود بوده و هیچ کس از تعداد کل آن خبر ندارد اما تعداد ریپل‌ها ۱۰۰ میلیارد عدد اعلام شده و برای به دست آوردن آن نیاز به استخراج نیست بلکه کمپانی هر ماه به میزان ۱ میلیارد عدد ریپل منتشر می‌کند و تنها به دست آوردن ریپل، خریدن آن از طریق صرافی‌ها است.

در حقیقت کمپانی Ripple Lab به دنبال بهره بردن از تکنولوژی سازنده ریپل XRP جهت ایجاد بستری مناسب برای تراکنش‌های بانکی سریع‌تر در سراسر جهان است. در حالی که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال بر اساس ایده‌ي تفکیک تراکنش‌های مالی از سازمان‌های مالی ارزهای سنتی ایجاد شده‌اند، ریپل از جهاتی با آن‌ها متفاوت است.

شباهت و تفاوت ریپل با بیت کوین

بیت کوین و ریپل

در بسیاری از جهات، ریپل با بیت کوین شبیه هستند. ریپل هم مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال بر پایه فرمول‌های ریاضی بوده و تعداد توکن‌های محدودی دارد. هر دو این ارزها بدون نیاز به مداخله شخص ثالث می‌توانند از حسابی به حساب دیگر منتقل شوند (همتا به همتا). همچنین هر دو ارز دیجیتال با ایجاد امنیت دیجیتال از امکان جعل سکه‌ها جلوگیری می‌کنند. ریپل خود را نه رقیب بیت کوین بلکه مکمل آن می‌داند و در وب‌سایت خود صفحه‌ای را به «ریپل برای بیت کوین بازها» اختصاص داده‌ است. شبکه ریپل برای ایجاد امکان انتقال آسان و بی نقص هر گونه ارز شامل دلار، یورو، پوند، ین یا بیت کوین طراحی شده است. استفن توماس، برنامه نویس ارشد پروتکل ریپل و یکی از طرفداران بیت کوین می‌گوید، «ریپل دروازه‌های بسیاری را برای کاربران بیت کوین گشوده و روش‌های آسان‌تری برای پل زدن میان بیت کوین و جریان مالی بین‌المللی ارائه خواهد داد».

سرورهای اعتبارسنجی و مکانیسم توافق جمعی ریپل باعث می‌شود افراد تصور کنند ریپل هم یک تکنولوژی مبتنی بر بلاک چین است. گرچه ریپل از قانون توافق جمعی استفاده می‌کند اما بلاک چین محور نیست. ریپل از تکنولوژی «هش تری» (HashTree) برای خلاصه کردن داده‌ها در یک مقدار یکتا استفاده می‌کند که این مقدار در تمام سرور‌های اعتبارسنجی ریپل مورد مقایسه قرار می‌گیرد تا توافق جمعی حاصل شود.

به نظر می‌رسد بانک‌ها مایل به استفاده از ریپل هستند و ارائه‌ دهندگان خدمات پرداخت بیشتر و بیشتر به ریپل روی می‌آورند. ریپل برای مقاصد تجاری ساخته شده است گرچه امکان استفاده فرد به فرد هم در آن وجود دارد اما تمرکز اصلی شبکه روی بخش تجاری است. هدف اصلی پلتفرم ریپل جا به جایی سریع مقادیر هنگفت پول در سراسر جهان است که از این لحاظ می‌توان آن را رقیب سوئیفت (SWIFT) دانست. ریپل از زمان انتشار خود در سال ۲۰۱۲ تا کنون توانسته است بیش از ۳۵ میلیون تراکنش انجام دهد. همانطور که گفته شد ریپل می‌تواند ۱۵۰۰ تراکنش در ثانیه انجام دهد و در آپدیت جدید خود، می‌تواند خود را به سطح تراکنش‌های Visa یعنی ۵۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه برساند. توکن‌های ریپل (XRP) مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، استخراج نمی‌شود بلکه مانند سهام توسط کمپانی اصلی منتشر می‌شود.

بیت کوین روش جدیدی برای پرداخت است که بانک‌ها و سایر موسسات مالی را میانبر می‌زند در حالی که ریپل با بانک‌ها کار می‌کند تا پرداخت‌های بین‌المللی را سرعت بخشیده و کارمزدها را کاهش دهد. برخی معتقد هستند که ریپل سیاستی مخالف با هدف ایجاد ارزهای دیجیتال دارد. یکی دیگر از انتقادهایی که به توکن‌های ریپل وارد می‌شود این است که ریپل مانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، غیر متمرکز نیست بلکه کمپانی از قبل تمام سکه‌ها را تولید کرده و هنوز بیش از نیمی از موجودی سکه‌ها در اختیار کمپانی بوده و تنها ۴۰ درصد از کل سکه‌ها در گردش است.

سرمایه گذاری در ریپل

سرمایه گذاری در ریپل

آیا ریپل می‌تواند سرمایه‌گذاری پر سودی باشد؟ هیچ کس نمی‌تواند به طور قطع به این سوال پاسخ دهد. ارزش این ارز دیجیتال از زمان معرفی به بازار تا کنون با رشد چشمگیری رو به رو شده است. اگر در ابتدای سال میلادی گذشته به میزان ۱۰۰۰ دلار ریپل با قیمت ۰/۰۰۶۵ دلار خریداری کرده بودید، الان سرمایه گذاری شما به ۴۰۰۰۰ دلار رسیده بود.  اما با این وجود باز هم پیش‌بینی صعود یا نزول قیمت ریپل دشوار است. اگر ریپل بتواند بانک‌های بیشتری را قانع کند تا از شبکه پرداخت آن استفاده کنند، می‌توان انتظار رشد نجومی قیمت ریپل را داشت اما اگر چنین اتفاقی رخ نداده و سرمایه‌گذاران تصمیم بگیرند پول خود را روی ریپل سرمایه‌گذاری نکنند، قیمت آن با سقوطی بسیار زیادی مواجه خواهد شد.

سعی کردیم در این مقاله دید جامعی نسبت به این ارز دیجیتال به دست آورید و با مبانی ریپل آشنا شوید. ممکن است ریپل مانند بیت کوین محبوب و مشهور نباشد اما قابلیت‌های زیادی دارد و گرچه طی سال گذشته قیمت آن با رشد بی سابقه‌ای رو به رو شد اما هنوز هم جا برای رشد آن وجود دارد. اگر قیمت ریپل به رشد خود ادامه دهد در آینده نزدیک شاهد خبرهای بیشتری از این ارز دیجیتال خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

KriptoKarensi.com: Number 1 Online Exchange

صرافی کریپتوکارنسی اولین صرافی تمام آنلاین فارسی در حوزه ی ارزهای دیجیتال

ثبت نام
بالا