مونرو همه آنچه که باید درباره مونرو (Monero) بدانید

بر اساس وب سایت این ارز دیجیتال، مونرو (XMR) یک سیستم ارزی امن، خصوصی و غیر قابل ردیابی است. مونرو از نوعی رمزنگاری خاص برای تضمین صددرصدی غیر قابل ردیابی بودن تراکنش‌های خود استفاده می‌کند. در دنیایی که روز به روز شفافیت در آن رو به افزایش است، می‌توان علت محبوبیت مونرو را درک کرد. در این مقاله به مکانیسم مونرو و ویژگی‌هایی که آن را از سایر ارزهای دیجیتال متمایز کرده است خواهیم پرداخت.

منشاء مونرو

در جولای سال ۲۰۱۲، بایت کوین، اولین پیاده سازی واقعی CryptoNote راه اندازی شد. کریپتو نوت یک پروتکل لایه‌ای اپلیکیشنی است که ارزهای غیر متمرکز متعددی را تقویت می‌کند. گرچه می‌توان آن را از بسیاری از جهات مشابه با لایه اپلیکیشنی که بیت کوین را اجرا می‌کند دانست اما ویژگی‌های فراوانی وجود دارد که این دو را با هم متمایز می‌کند.

گرچه بایت کوین تعهداتی به مردم داده بود اما مردم متوجه شدند که اتفاقات مشکوکی در حال رخ دادن است و ۸۰ درصد از سکه‌ها در بازار منتشر شده‌اند. بنابراین تصمیم بر این شد که در بلاک چین بایت کوین یک فورک ایجاد شده و سکه‌های جدید در زنجیره جدید «بیت مونرو» نامیده شوند که در نهایت «مونرو» (Monero) نام گرفت که در زبان اسپرانتو به معنای سکه است. در بلاک چین جدید، یک بلاک معدن کاوی شده و هر دو دقیقه یک بلاک جدید اضافه خواهد شد.

مونرو توسط گروهی متشکل از هفت برنامه‌نویس هدایت می‌شود که پنج نفر از آن‌ها به خواست خود ناشناس مانده و دو نفر از آن‌ها خود را به عموم مردم معرفی کردند. پروژه مونرو اوپن سورس و بر پایه سرمایه‌گذاری جمعی است.

مونرو

ویژگی های خاص مونرو

شاید از خود بپرسید چه ویژگی خاصی در مونرو وجود دارد که آن را در جایگاه دهم ارزهای دیجیتال جهان قرار داده است و روز به روز افراد بیشتری متقاضی خرید آن می‌شوند. الگوریتم کریپتو نوت چه ویژگی‌های منحصر به فردی را برای این ارز دیجیتال به ارمغان آورده است. در ادامه با این ویژگی‌ها آشنا خواهیم شد.

ویژگی شماره ۱: ارز شما متعلق به خودتان است

شما کنترل کامل روی تراکنش‌های خود دارید و خودتان مسئول پول خود هستید. به دلیل این که هویت شما محرمانه است هیچ کس نمی‌تواند ببیند پول خود را صرف چه کاری می‌کنید.

ویژگی شماره ۲: قابل تعویض است

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب مونرو این است که این ارز دیجیتال کاملا قابل تعویض است. قابلیت تعویض پذیری چیست؟ اینوستوپدیا (investopedia) این ویژگی را اینگونه تعریف می‌کند: قابلیت تعویض پذیری یعنی قابلیت مبادله یک کالا یا دارایی با دیگر کالاها یا دارایی‌ها از همان نوع.

فرض کنید از دوست خود ۵۰ هزار تومان پول قرض گرفته‌اید. شما می‌توانید قرض خود را با یک تراول چک ۵۰ هزار تومانی به او برگردانید یا اینکه می‌توانید چهار اسکناس ده هزار تومانی و دو اسکناس پنج هزار تومانی به او بدهید. در این جا پول دارای خصوصیت تعویض پذیری است. اما اگر اتومبیل کسی را برای تعطیلات آخر هفته از او امانت گرفته و در زمان تحویل، یک اتومبیل دیگر به اون بدهید احتمالا آن فرد با مشت به صورت شما خواهد کوبید. در واقع، اگر شما دوست خود را با یک سدان قرمز ترک کرده و با یک سدان قرمز دیگر نزد او برگردید، در این صورت شما کالای اصلی را به او بازنگردانده‌اید. در این مثال اتومبیل فاقد قابلیت تعویض پذیری است.

اهمیت تعویض پذیری برای ارزهای دیجیتال

مونرو

بیایید بیت کوین را در نظر بگیریم. بیت کوین به باز و در دسترس بودن دفتر کل خود افتخار می‌کند اما این به این معنا است که هر کسی می‌تواند تراکنش‌های موجود در آن را مشاهده کرده و مهم‌تر از همه این که همه می‌توانند آن تراکنش را ردیابی کنند. اگر بخواهیم واضح‌تر بگوییم یعنی اگر شما صاحب بیت کوینی باشید که قبلا در تراکنش‌های غیر قانونی مثل خرید مواد مخدر مورد استفاده قرار گرفته باشد، جزئیات آن تا ابد در سابقه تراکنش‌ها باقی مانده و باعث خدشه وارد شدن به بیت کوین شما خواهد شد.

در برخی از خدمات دهندگان بیت کوین و صرافی‌ها، این سکه‌ها ارزشی برابر با سکه‌های پاک نخواهند داشت و همین امر موجب از بین رفتن قابلیت تعویض پذیری شده و یکی از رایج‌ترین انتقاداتی است که اغلب نسبت به بیت کوین مطرح می‌شود. گذشته از همه اینکه، چرا اگر یکی از صاحبان قبلی بیت کوین شما از آن برای مقاصد غیر قانونی استفاده کرده باشد شما باید بهای آن را بپردازید؟ در اینجا است که مزیت مونرو مشخص می‌شود. از آنجایی که در مونرو تمامی داده‌های و تراکنش‌ها به صورت محرمانه حفظ می‌شوند، هیچ کس نمی‌تواند بفهمد مونروهای شما قبلا صرف چه تراکنش‌هایی شده و یا با استفاده از آن‌ها چه چیزهایی خریداری کرده‌اید. به دلیل اینکه تاریخچه تراکنش هرگز مشخص نمی‌شود پس ردیابی تراکنش‌ها هم بی معنا خواهد بود و امکان آن وجود نخواهد داشت. در نتیجه، مفهوم مونرو لکه دار و مونرو پاک هم وجود نداشته و همه مونرو‌ها قابلیت تعویض پذیری دارند.

ویژگی شماره ۳: مقیاس پذیری پویا

موضوع مقیاس پذیری بیت کوین (توانایی مدیریت و اجرای تراکنش‌ها در صورت گسترش شبکه) طی چند ماه گذشته به بحث داغ جوامع ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. بنابراین برای اینکه شما هم به این قضیه واقف شوید بهتر است بدانید که بیت کوین با محدوده سایز هر بلاک ۱ مگا بایت ایجاد شده است. بیت کوین در توسعه‌های اولیه خود دارای محدودیت اندازه بلاک نبود اما برای جلوگیری از تراکنش‌های جعلی و کلاهبردارانه، محدودیت اندازه اعمال شد.

از سوی دیگر، مونرو دارای محدودیت اندازه از پیش تعیین شده نیست اما این یعنی استخراج‌کنندگان خرابکار می‌توانند سیستم را با بلاک‌های بسیار بزرگ دچار اختلال کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، مکانیسم جریمه‌ی پاداش بلاک در سیستم تعبیه شده است که به این صورت کار می‌کند:

ابتدا، اندازه متوسط ۱۰۰ بلاک آخر که M100 نام دارد گرفته می‌شود. حالا فرض کنید که ماینرها یک بلاک جدید استخراج کرده‌اند که این بلاک دارای یک اندازه مشخص به نام «NBS» (New Block Size) است. اگر NBS بزرگ‌تر از M100 باشد در این صورت پاداش بلاک طبق وابستگی ربعی از مقداری که NBS از M100 بیشتر بوده است، کم خواهد شد. یعنی اگر NBS {۱۰، ۵۰، ۸۰، ۱۰۰ درصد} از M100 بزرگ‌تر باشد، پاداش بلاک به ترتیب {۱، ۲۵، ۶۴، ۱۰۰ درصد} کم خواهد شد. در کل، بلاک‌های بزرگ‌تر از ۲ برابر M100 اجازه تشکیل شدن نداشته و بلاک‌های کوچک‌تر از ۶۰ کیلوبایت همیشه بدون جریمه‌ی پاداش بلاک خواهند بود.

ویژگی شماره ۴: مقاوم در برابر ASIC

قبل از اینکه شروع به توضیح این بخش کنیم بهتر است یک نکته مشخص شود و آن این است که مونرو به خودی خود در برابر ASIC مقاوم نیست بلکه هزینه ساخت ASIC برای مونرو آنقدر بالا است که ساخت آن اصلا مقرون به صرفه در نظر گرفته نمی‌شود. اما چرا اینطور است؟ اگر یادتان باشد گفتیم که مونرو بر اساس سیستمی به نام کریپتو نوت است که باعث تمایز و متفاوت بودن مونرو از بیت کوین می‌شود. الگوریتم در هم سازی به کار رفته در سیستم‌های مبتنی بر کریپتو نوت را «CryptoNight» می نامند. کریپتونایت برای ایجاد یک سیستم ارزی غیر متمرکزتر و بهتر ساخته شد. ارزهای دیجیتالی که از کریپتونایت استفاده می‌کنند قابل استخراج نیستند. این ویژگی با این امید ایجاد شد که از استخرهای استخراج جلوگیری شده و ارزها به طور مساوی توزیع شوند. بنابراین ویژگی‌های کریپتونایت چیست که آن را در برابر ASIC مقاوم می‌کند:

– کریپتونایت برای کار کردن به یک حافظه سریع ۲ مگابایتی نیاز دارد. حافظه دو مگابایتی به سیلیکون بیشتری از مدار SHA256 نیاز دارد.

– کریپتونایت با CPU و GPU به خوبی کار می‌کند چون برای بهره بردن از مجموعه دستورالعمل‌های AES-Ni طراحی شده است. اساسا برخی از کارهای انجام شده توسط کریپتونایت، در ماشین‌های مصرف‌کننده جدید توسط سخت‌افزارها انجام می‌شود.

– صحبت‌هایی در مورد انتقال مونرو از الگوریتم اثبات کار به «چرخه کاکو» (Cuckoo Cycle) که شکل دیگری از ترکیب اثبات کار است مطرح شده و اگر چنین تغییری اتفاق بیافتید در این صورت میزان کار صرف شده در بخش تحقیق و توسعه‌ی ASIC‌های سازگار با مونرو بی معنا خواهد بود.

ویژگی شماره ۵: کلیدهای متعدد

مونرو

یکی از گیج‌کننده‌ترین جنبه‌های مونرو داشتن کلیدهای متعدد است. در بیت کوین، اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال، شما فقط یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی دارید. اما در سیستمی مانند مونرو، کار به این سادگی‌ها نیست.

کلیدهای مشاهده (View key): مونرو دارای یک کلید مشاهده عمومی (Public) و یک کلید مشاهده خصوصی (private) است

– کلید مشاهده عمومی برای ایجاد آدرس عمومی مخفیانه یک بار مصرف استفاده می‌شود که پول‌ها به آن ارسال می‌شود

– کلید مشاهده خصوصی توسط دریافت کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد تا با استفاده از آن بلاک چین را بررسی کرده و پول‌هایی که برایش ارسال شده است را بیابد.

این چکیده‌ای کلی از فرآیند است. کلید مشاهده عمومی بخش اول آدرس مونرو را تشکیل می‌دهد.

کلید خرج کردن (Spend Key): اگر کلیدهای مشاهده برای دریافت کننده‌ یک تراکنش باشد، کلید خرج کردن کاملا مربوط به ارسال کننده است. مانند کلید مشاهده، کلید خرج کردن هم دارای دو نوع عمومی و خصوصی است.

– کلید خرج کردن عمومی به فرستنده کمک می‌کند تا در تراکنش‌های حلقه‌ای شرکت کرده و امضای تصویر کلید را اعتبارسنجی کند.

– کلید خرج کردن خصوصی به ایجاد تصویر کلید کمک می‌کند که این تصویر به آنها امکان ارسال تراکنش‌ها را می‌دهد

کلید خرج کردن عمومی بخش دوم آدرس مونرو را تشکیل می‌دهد. آدرس مونرو یک رشته متشکل از ۹۵ کاراکتر است که از کلید‌ عمومی خرج کردن و کلید عمومی مشاهده ساخته شده است. شاید در حال حاضر این ویژگی برایتان گیج کننده باشد اما این اطلاعات را در ذهن نگه دارید تا در ادامه توضیحات بیشتری در این خصوص داده شود. رمزنگاری مونرو به چه صورت است؟

تراکنش ها در مونرو چگونه اجرا می‌ شوند؟

هر تراکنش دارای دو طرف است، طرف ورودی و طرف خروجی. فرض کنید آلیس می‌خواهد برای باب تعدادی بیت کوین ارسال کند. این تراکنش چگونه خواهد بود؟

ورودی تراکنش

برای انجام این تراکنش آلیس باید از بیت کوین‌هایی استفاده کند که از تراکنش‌های متعدد قبلی دریافت کرده است. یادتان باشد همانطور که قبلا گفتیم، در بیت کوین هر سکه دارای تاریخچه تراکنش‌ است. بنابراین آلیس می‌تواند خروجی تراکنش‌های قبلی خود را به عنوان ورودی تراکنش جدید به کار ببرد. در بخش‌های بعدی هر زمان در مورد خروجی صحبت کردیم، به خصوصی در بخش امضای حلقه‌ای، منظور ما خروجی تراکنش‌های قدیمی است که به عنوان ورودی تراکنش جدید استفاده می‌شوند.

بنابراین، فرض کنید آلیس باید بیت کوین‌ها را از تراکنش‌هایی که ما TX(0)، TX(1) و TX(2) می‌نامیم بیرون بکشد. این سه تراکنش با یکدیگر جمع شده و ورودی تراکنشی را تشکیل می‌دهند که ما آن را TX(Input) می‌نامیم. این تراکنش به این صورت خواهد بود.

مونرو

خروجی تراکنش

خروجی اساسا دارای تعدادی از بیت کوین‌هایی است که باب پس از تراکنش صاحب آن خواهد شد و هر باقی‌مانده‌ای از این تراکنش به آلیس باز خواهد گشت. سپس این باقیمانده، میزان ورودی آلیس را برای تراکنش‌های آینده او تشکیل می‌دهد. نمایش تصویری طرف خروجی تراکنش به این صورت خواهد بود:

مونرو

این یک تراکنش بسیار ساده بود که فقط یک خروجی دارد (به جز مقدار باقیمانده). تراکنش‌هایی هم با چند خروجی امکان پذیر است. تراکنش‌های بیت کوین به دلیل رمزنگاری کلید عمومی اتفاق می‌افتند. برای رسیدن به درکی ساده از نحوه کارکرد آن، فلوچارت زیر را مشاهده کنید:

مونرو

ابتدا کاربر بیت کوین کلید خصوصی خود را انتخاب می‌کند سپس کلید عمومی با عملیات ریاضی از کلید خصوصی مشتق می‌شود. پس از آن کلید عمومی در هم ریخته شده تا آدرس عمومی که برای تمام دنیا قابل مشاهده است ایجاد شود. بنابراین، اگر آلیس بخواهد مقداری بیت کوین برای باب بفرستد، باید آن را به آدرس عمومی باب ارسال کند. حالا یک مشکل در این سیستم وجود دارد و آن هم عمومی بودن ادرس است. یعنی هر کسی که در بلاک چین بیت کوین قرار داشته باشد می تواند بفهمد آن آدرس به چه کسی تعلق دارد و در نتیجه امکان مشاهده کل تاریخچه تراکنش‌های فرد و همچنین تعداد بیت کوین‌های او برای دیگران وجود خواهد داشت. گرچه بیت کوین ارز دیجیتال غیر متمرکز فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود اما در بخش شبکه ارزی خصوصی و محرمانه با نواقصی رو به رو است.

در شکل زیر «مثلث پول الکترونیک» را مشاهده می کنید که تیم مونرو ارائه داده‌اند:

همانطور که آن‌ها گفته‌اند، یک پول الکترونیک ایده‌ال باید دارای این سه شرط باشد:

– باید الکترونیک باشد

– باید غیرمتمرکز باشد

– باید خصوصی باشد

آنها سعی کرده‌اند در مونرو این سه شرط را اعمال کنند. فلسفه اصلی مونرو مبهم بودن و کاملا محرمانه و خصوصی بودن است.

– حریم شخصی ارسال کننده توسط «امضای حلقه‌ای» حفظ می‌شود

– حریم شخصی دریافت کننده با «آدرس‌های محرمانه» حفظ می‌شود

– حریم شخصی تراکنش با تراکنش‌های محرمانه حلقه‌ای حفظ می‌شود

رمزنگاری شماره ۱ مونرو: امضای حلقه ای

مونرو

برای این که بدانید امضای حلقه‌ای چیست و چگونه به حفظ حریم شخصی ارسال کننده کمک می‌کند به یک مثال فرضی در زندگی واقعی می‌پردازیم. وقتی شما چکی را برای فردی ارسال می‌کنید، باید آن را امضا کنید. بنابراین هر کسی که چک شما را ببیند (و بداند که امضای شما چه شکلی است) می‌تواند بگوید که فرستنده آن چک شما هستید. حالا فرض کنید شما به صورت رندوم امضای چهار نفر را در خیابان انتخاب کرده و امضای خود را با امضای این چهار نفر ادغام می‌کنید تا یک امضای منحصر به فرد ایجاد کنید. هیچ کس نمی‌تواند بفهمد این واقعا امضای شما هست یا نه. امضای حلقه‌ای در اصل به این صورت عمل می‌کند. حالا همین مثال را در مکانیسم مونرو بررسی می‌کنیم.

فرض کنید آلیس می‌خواهد ۱۰۰۰ مونرو (XMR) برای باب ارسال کند. سیستم چگونه از امضای حلقه‌ای برای پنهان کردن هویت آلیس استفاده می‌کند؟ ابتدا آلیس باید اندازه حلقه خود را انتخاب کند. اندازه حلقه، خروجی‌های تصادفی هستند که از بلاک چینی گرفته شده‌اند که هم اندازه‌ی خروجی آلیس یعنی ۱۰۰۰ مونرو است. هر چه اندازه حلقه بزرگ‌تر باشد، تراکنش هم بزرگ‌تر و کارمزد انجام تراکنش هم بیشتر خواهد بود. سپس باید این خروجی‌ها را با کلید خرج کردن خصوصی خود امضا کرده و آن را به بلاک چین ارسال کند. در اینجا نیازی نیست آلیس از صاحبان تراکنش‌های قبلی برای استفاده از خروجی‌ها اجازه بگیرد. حالا فرض کنید که آلیس اندازه حلقه ۵ را انتخاب می‌کند یعنی ۴ خروجی قبلی به علاوه تراکنش خودش را برای ارسال انتخاب می‌کند، تراکنش او به این شکل خواهد بود:

در یک تراکنش دارای امضای حلقه‌ای، هر یک از خروجی‌های قبلی می‌توانند خروجی واقعی باشند که به خاطر آن هیچ شخص ثالثی (شامل ماینر‌ها) نمی‌توانند هویت ارسال کننده را تشخیص دهند. حالا این ویژگی باعث ایجاد یک اشکال می‌شود. یکی از مهم‌ترین نقش‌هایی که ماینرها دارند جلوگیری از «دوباره خرج کردن» است. دوباره خرج کردن اساسا به معنای خرج کردن یک مقدار سکه در بیش از یک تراکنش در یک زمان است. این مشکل با وجود ماینرها رفع می‌شود. در یک بلاک چین، تراکنش‌ها تنها زمانی اتفاق می‌افتند که ماینرها تراکنش را در بلاک‌هایی که استخراج کرده‌اند قرار دهند.

فرض کنید A بخواهد یک بیت کوین به B ارسال کرده و سپس همان سکه را به C ارسال کند، ماینرها یک تراکنش را داخل بلاک گذاشته و طی این فرآیند، فرآیند دیگر حذف می‌شود و این کار از خرج کردن دوباره سکه جلوگیری می‌کند. اما این رویداد زمانی امکان‌پذیر است که ماینرها بتوانند ورودی تراکنش و ارسال کننده را بشناسند. در مونرو، تمام این موارد به دلیل وجود امضای حلقه‌ای مخفی شده‌اند. بنابراین چگونه می‌توان از خرج کردن دوباره جلوگیری کرد؟ جواب را باید در رمزنگاری‌های هوشمندانه یافت.

هر تراکنش در مونرو دارای یک تصویر کلیدی منحصر به فرد است. از آن‌جایی که تصویر کلیدی برای هر تراکنش متفاوت و منحصر به فرد است، ماینرها می‌توانند به آسانی آن را بررسی کرده و متوجه شوند که آیا یک سکه مونرو دو بار خرج شده است یا نه. بنابراین، مونرو به این روش حریم شخصی ارسال کننده را با استفاده از تراکنش‌های حلقه‌ای حفظ می‌کند. در ادامه خواهیم دید مونرو چگونه هویت ارسال کننده خود را از طریق استفاده از آدرس‌های مخفی حفظ می‌کند.

رمزنگاری شماره ۲ مونرو: آدرس‌ های مخفی

مونرو

یکی از بزرگ‌ترین USP های مونرو غیر قابل اتصال بودن تراکنش‌های آن است. اساسا اگر کسی برای شما ۲۰۰ مونرو ارسال کند هیچ کس نباید بداند که آن پول به آدرس شما ارسال شده است. در اصل اگر آلیس بخواهد برای باب پول ارسال کند، به جز آلیس هیچ کس دیگری نباید بداند که دریافت کننده پول او باب است. در این صورت مونرو چگونه از حفظ حریم شخصی باب مطمئن می‌شود؟ یادتان باشد که باب دو کلید عمومی داشت یعنی کلید مشاهده عمومی و کلید خرج کردن عمومی. برای انجام تراکنش، کیف پول آلیس از کلید مشاهده عمومی و کلید خرج کردن عمومی باب استفاده کرده تا یک کلید عمومی منحصر به فرد یک بار مصرف ایجاد کند. محاسبه این کلید عمومی یک بار مصرف یک آدرس عمومی یک بار مصرف به نام «آدرس مخفی» در بلاک چینی که آلیس می‌خواهد مونرو‌های خود را برای باب ارسال کند، ایجاد می‌کند. حالا باب چگونه می‌تواند مونروهای خود را از توزیع تصادفی داده‌ها آزاد کند؟

یادتان هست که گفتیم باب یک کلید خرج کردن خصوصی هم دارد؟ در اینجا است که این کلید به کار می‌آید. کلید خرج کردن خصوصی در اصل به باب کمک می‌کند تا بلاک چین را برای تراکنش خود اسکن کند. وقتی باب به تراکنش رسید، می‌تواند کلید خصوصی مربوط به کلید عمومی یک بار مصرف را محاسبه کرده و مونروهای خود را بازیابی کند. بنابراین آلیس مونروهای خود را به باب ارسال کرد و هیچ کس از این تراکنش آگاه نشد.

رمزنگاری شماره ۳ مونرو: تراکنش‌های محرمانه حلقه‌ای

تا اینجا مشاهده کردیم که چگونه می‌توان ناشناس بودن هویت خرج کننده و دریافت کننده را حفظ کرد. اما در مورد تراکنش چطور؟ آیا راهی وجود دارد تا تضمین کند که مقدار تراکنش هم مخفی خواهد ماند؟ قبل از پیاده سازی تراکنش محرمانه حلقه‌ای، تراکنش‌ها به صورت زیر انجام می‌شدند.

اگر آلیس می‌خواست ۱۲/۵ مونرو برای باب ارسال کند، در این صورت خروجی به سه تراکنش ۱۰، ۲ و ۰/۵ شکسته می‌شد. هر یک از این تراکنش‌ها امضای حلقه‌ای خود را دریافت کرده و سپس به بلاک چین اضافه خواهند شد:

مونرو

گرچه این روس حریم شخصی ارسال کننده را حفظ می‌کرد اما باعث می‌شد تراکنش‌ها برای همه قابل مشاهده باشند. برای حل این مشکل، تراکنش‌های محرمانه حلقه‌ای پیاده سازی شد که مبتنی بر تحقیقات انجام شده توسط «گرگوری مکسول» بود. عملکرد تراکنش‌های محرمانه حلقه‌ای ساده است. در این روش مقدار تراکنش در بلاک چین پنهان می‌شود. این یعنی ورودی‌ تراکنش‌ها نیازی به شکسته شدن در واحدهای شناخته شده ندارد و حالا یک کیف پول می‌تواند اعضای حلقه را از خروجی هر تراکنش حلقه‌ای محرمانه‌ای انتخاب کند. این روش چگونه به حفظ حریم خصوصی تراکنش‌ها کمک می‌کند؟

از آنجایی که گزینه‌های بسیار زیادی برای انتخاب حلقه از میان آنها وجود داشته و مقدار هم مشخص نیست، حالا دیگر امکان سر درآوردن از هیچ تراکنشی وجود نخواهد داشت. این سه فاکتور با هماهنگی هم سیستمی را ایجاد می‌کنند که در آن، حریم خصوصی کاملا حفظ می‌شود. اما این هم برای توسعه‌دهندگان مونرو کافی نبود. آن‌ها لایه امنیتی دیگری هم می‌خواستند.

Kovri و I2P

I2P یا پروژه اینترنت نامرئی یک سیستم مسیریابی است که به اپلیکیشن‌ها این امکان را می‌دهد که به صورت محرمانه و بدون هر گونه دخالت خارجی به یکدیگر پیام ارسال کنند. Kovri هم پیاده سازی C++ از I2P است که احتمالا با کدهای مونرو ادغام شده است. اگر شما از مونرو استفاده می‌کنید در این صورت Kovri ترافیک اینترنت شما را پنهان می‌کند به صورتی که هیچ شبکه مانیتورینگ و نظارتی نمی‌تواند بفهمد که شما از مونرو استفاده می‌کنید. برای اجرای این عملکرد، تمام ترافیک مونرو‌های شما رمزگذاری شده و از طریق گره‌های I2P مسیریابی می‌شود. گره‌ها مانند دروازه‌بانان نابینا هستند. آنها می‌دانند که پیام شما در حال گذشتن از طریق آن‌ها است اما هرگز نخواهند فهمید که مقصد این پیام‌ها کجا بوده یا محتوای پیام‌ها چیست. این امید وجود دارد که رابطه بین I2P و مونرو یک رابطه پیوسته باشد چون:

– مونرو از این طریق یک لایه امنیت بیشتر به دست می‌آورد.

– تعداد گره‌های به کار رفته در I2P به صورت چشمگیری پس از پیاده‌سازی افزایش خواهند یافت

Kovri فعلا در مرحله توسعه بوده و هنوز پیاده‌سازی نشده است.

ارزش مونرو و حجم تراکنش ها

تماشای رشد مونرو واقعا شگفت‌انگیز است. نمودار آن را مشاهده کنید:

مونرو

جالب است بدانید که ۱۵ میلیون و ۵۴ هزار و ۷۵۹ عدد مونرو در گردش بوده و قیمت هر مونرو در زمان نگارش این مقاله اندکی بیشتر از ۱۷۷ دلار است. یعنی سرمایه بازار مونرو بیش از ۲/۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود. در مجموع ۱۸/۴ میلیون مونرو وجود دارد و استخراج آن تا ۳۱ مه ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت. پس از آن، سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که هر دقیقه ۰/۳ مونرو به صورت مداوم به سیستم وارد شود. علت این کار این است که ماینرها انگیزه برای ادامه استخراج داشته و پس از اینکه تمام مونروها استخراج شد فقط وابسته به کارمزد تراکنش‌ها نباشند.

مونروها را کجا نگه داریم؟

ساده‌ترین روش برای ذخیره مونرو مراجعه به وب سایت mymonero.com است.

مرحله اول: روی گزینه «Create a new account» کلیک کنید.

مونرو

مرحله دوم: کلید خصوصی login خود را یادداشت کنید

مونرو

مرحله سوم: کلید خصوصی login خود را در بخش مربوطه تایپ کرده و آدرس عمومی خود را به دست آورید.

مونرو

به همین سادگی. فقط حواستان باشد که کلید خصوصی login خود را هرگز برای کسی افشا نکنید. اگر کلید خود را فراموش کردید، در این صورت روی Account و سپس «Review Login Key» کلیک کنید.

با این روش می توانید کلید خصوصی login خود را بررسی کنید:

مقایسه مونرو و بیت کوین

تفاوت مونرو با بیت کوین

معمولا همه می خواهند هر ارز دیجیتالی را با بیت کوین مقایسه کنند پس در ادامه به مقایسه این دو رقیب می‌پردازیم. بیت کوین به شفافیت باز خود افتخار می‌کند. بلاک چین بیت کوین یک دفتر کل عمومی است که هر کسی در هر جایی می‌تواند به آن دسترسی یافته و تمام تاریخچه تراکنش‌های قبلی را بخواند. دسترسی و استفاده از بیت کوین نسبتا ساده است.

از سوی دیگر مونرو برای حفظ کامل حریم شخصی طراحی شده و تمام تراکنش‌های آن کاملا محرمانه است. شاید بتوان گفت درک و دسترسی به مونرو برای مبتدی‌ها تا حدودی پیچیده باشد. در زیر یک مقایسه خوب بین بیت کوین و مونرو آمده است.

بیت کوین: پول دیجیتال، قابل مشاهده بودن جزئیات تراکنش برای همه، مشخص بودن فرستنده، دریافت کننده و مقدار تراکنش، سرمایه بازار ۱۲۰ میلیارد دلار، تاریخ انتشار ژانویه ۲۰۰۹

مونرو: پول دیجیتال غیر قابل ردیابی، مخفی بودن جزئیات تراکنش‌ها برای عموم، نامشخص بودن ارسال کننده، دریافت کننده و مقدار تراکنش، سرمایه بازار ۲/۸ میلیارد دلار، تاریخ انتشار آوریل ۲۰۱۴

مزایای مونرو

مزایای مونرو

– یکی از بهترین حریم‌های خصوصی در بین ارزهای دیجیتال

– تراکنش‌ها قابل اتصال نیستند

– تراکنش‌ها قابل ردیابی نیستند

– بلاک چین آن دارای محدودیت اندازه بلاک نیست و مقیاس پذیری داینامیک دارد

– حتی وقتی موجودی مونرو به اتمام برسد همچنان به صورت مداوم هر دقیقه ۰/۳ مونرو به سیستم وارد می‌شود تا ماینرها انگیزه داشته باشند

– به رشد مالی سرسام آوری دست یافته است

– شفافیت در آن اختیاری است. هر کسی می‌تواند تراکنش‌های خود را برای هر کسی که بخواهد آشکار کند مثلا یک فرد می‌تواند تراکنش‌های خود را برای یک حسابرس قابل مشاهده کند بنابراین می‌توان گفت مونرو قابل حسابرسی هم هست

– دارای تیمی توانمند و قدرتمند است که توسعه آن را بر عهده دارند

معایب مونرو

– گرچه مونرو در مقابل ASIC مقاوم است تا از تمرکز یافتن جلوگیری کند اما تقریبا ۴۳ درصد از نرخ هش (سرعت انجام محاسبات پیچیده ریاضی) مونرو در اختیار سه استخر استخراج است:

– تراکنش‌های مونرو به طور چشمگیری بزرگ‌تر از دیگر کریپتوکارنسی‌ها مانند بیت کوین است که علت آن هم میزان رمزگذاری دخیل در تراکنش‌های مونرو است

– کیف پول‌های زیادی از مونرو پشتیبانی نمی‌کنند. در واقع، هیچ کیف پول سخت‌افزاری با مونرو سازگاری ندارد (در زمان نگارش مقاله)

– کار با مونرو برای مبتدی‌ها سخت بوده و خیلی مورد قبول عامه قرار نگرفته است

– به دلیل اینکه مونرو سکه‌ای بر محور بیت کوین نیست، بنابراین با مشکلات زیادی مواجه شده است و امکان افزودن امکانات زیادی به آن وجود ندارد.

آینده مونرو

آینده مونرو

هیچ شکی وجود ندارد که همچنان که آینده به سمت باز بودن و تمرکز زدایی کردن پیش برود، مونرو به دلیل حریم خصوصی که به کاربران خود ارائه می‌دهد با مقبولیت بیشتری مواجه شود. آنچه جالب‌تر از همه به نظر می‌رسد این است که مونرو یکی از معدود سکه‌های غیر بیت کوینی است که پتانسیل رشد زیاد را دارد. دوران موفقیت و اوج مونرو هنوز فرا نرسیده است و با توجه به رشد فعلی این ارز دیجیتال، آینده آن بسیار روشن پیش‌بینی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

KriptoKarensi.com: Number 1 Online Exchange

صرافی کریپتوکارنسی اولین صرافی تمام آنلاین فارسی در حوزه ی ارزهای دیجیتال

ثبت نام
بالا