لایت کوین همه آنچه که باید درباره لایت کوین بدانید

هر چقدر که پذیرش و استقبال از دنیای ارزهای دیجیتال بیشتر می‌شود، مردم هم بیشتر به دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید غیر از بیت کوین و اتریوم می‌گردند و در این میان، لایت کوین (Litecoin) می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. فقط این آمار را در نظر بگیرید که لایت کوین از شروع سال ۲۰۱۷ بیش از ۷۲۹۱ درصد رشد داشته است که بیت کوین در همین مدت زمان تنها ۱۷۳۱ درصد رشد کرده است. نمودار زیر را مشاهده کنید؛ واقعا شگفت‌انگیز است. در هر صورت ما قصد داریم در این مقاله به صورت مفصل ارز دیجیتال لایت کوین و آینده آن را بررسی کنیم.

لایت کوین

منشاء لایت کوین

گرچه هویت واقعی خالق بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو همچنان مبهم و ناشناخته باقی مانده است اما خالق لایت کوین، «چارلی لی» (Charlie Lee) در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ شخصی خود بسیار فعال است. چارلی لی یکی از کارمندان سابق کمپانی گوگل است که هدف او ایجاد نسخه سبک‌تر و هوشمندانه‌تر از بیت کوین بوده است.

گرچه بیت کوین را به چشم طلا و ذخیره‌ی ارزش برای اهداف بلند مدت می‌بینند اما لایت کوین حکم نقره و وسیله‌ای برای تراکنش‌های ارزان و روزمره را داشت. بنابراین، در ۷ اکتبر ۲۰۱۱، لایت کوین از طریق یک پروژه اوپن سورس در GitHub عرضه شد. شبکه لایت کوین در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۱ شروع به کار کرد و در واقع یک فورک از هسته بیت کوین بود.

مشخصات لایت کوین و بیت کوین

بیت کوین

تعداد سکه‌ها: ۲۱ میلیون عدد

الگوریتم: SHA-256

میانگین استخراج: ۱۰ دقیقه

تغییر میزان دشواری: ۲۰۱۶ بلاک

پاداش بلاک: بعد از هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک، نصف می‌شود

پاداش اولیه: ۵۰ بیت کوین

پاداش فعلی: ۲۵ بیت کوین

سازنده: ساتوشی ناکاموتو

تاریخ ایجاد: ۳ ژانویه ۲۰۰۹

سرمایه بازار: ۱۳۶/۳۱ میلیارد دلار

لایت کوین

تعداد سکه‌ها: ۸۴ میلیون عدد

الگوریتم: Scrypt

میانگین استخراج: ۲/۵ دقیقه

تغییر میزان دشواری: ۲۰۱۶ بلاک

پاداش بلاک: بعد از هر ۸۴۰۰۰۰ بلاک، نصف می‌شود

پاداش اولیه: ۵۰ لایت کوین

پاداش فعلی: ۵۰ لایت کوین

سازنده: چارلی لی

تاریخ ایجاد: ۷ اکتیر ۲۰۱۱

سرمایه بازار: ۷/۱۶ میلیارد دلار

اگر بخواهیم واقعا لایت کوین و طرز کار آن را درک کنیم، باید حتما تفاوت‌ها و شباهت‌های آن با بیت کوین را بدانیم. لایت کوین در اصل نسخه شبیه سازی شده بیت کوین است. بنابراین تفاوت‌های اساسی که باعث متمایز بودن لایت کوین از بیت کوین می‌شود چیست؟ اجازه دهید یکی یکی به آن‌ها بپردازیم.

استخراج لایت کوین

لایت کوین

یکی از تفاوت‌های بنیادین و فنی بین این دو ارز دیجیتال، پروسه استخراج آن‌ها است. بیت کوین و لایت کوین هر دو از مکانیسم توافق جمعی اثبات کار (Proof-of-Work) استفاده می‌کنند. درک مکانیسم اثبات کار بسیار ساده است. ماینرها از قدرت کامپیوترهای خود برای حل معماهای رمزنگاری شده بسیار دشوار استفاده می‌کنند. راه حل این معماها باید بسیار دشوار باشد چون اگر ساده باشد ماینرها به راحتی می‌توانند بلاک‌ها را استخراج کرده و تمام موجودی بیت کوین را خالی کنند. البته، گرچه بخش حل معما بسیار دشوار است اما بررسی این که پاسخ صحیح است یا خیر، باید آسان باشد و این همان اثبات کار است. اما پروسه‌های بیت کوین و لایت کوین اندکی متفاوت است.

بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 برای اهداف استخراج خود استفاده می‌کند. خیلی وقت پیش ماینرها کشف کردند که می‌توانند از طریق پیوستن به یکدیگر و تشکیل استخرهای استخراج و پردازش موازی، قدرت استخراج خود را به صورت تصاعدی بالا ببرند. در پردازش موازی، دستورالعمل‌های برنامه بین پردازنده‌های مختلف تقسیم می‌شود. با این کار، زمان اجرای برنامه به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده و این دقیقا همان کاری است که استخرهای استخراج انجام می‌دهند. حل معماهای طرح شده توسط الگوریتم SHA-256 نیازمند قدرت پردازش بالایی است و همین امر باعث تخصصی‌تر شدن ASIC‌ها (مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) می‌شود. تنها هدفی که این ASIC ها اجرا می‌کنند همین استخراج بیت کوین است. استخرهای استخراج در اصل دارای یک مجموعه از ASIC هایی هستند که به طور خاص برای استخراج بیت کوین طراحی شده‌اند:

– استخراج به آن صورت که توسط ساتوشی ناکاموتو تصور شده بود باید فرآیندی کاملا دموکراتیک باشد. ایده فرآیند استخراج این بود که هر فرد متوسط و معمولی پشت لپ تاپ خود نشسته و با تبدیل شدن به یک ماینر یا استخراج کننده، به رشد و بقای سیستم کمک کند. البته با افزایش مجموعه‌های بزرگ ASIC، افراد معمولی شانس رقابت با کمپانی‌های بزرگ را ندارد.

– استخراج را می‌توان یک فرآیند بیهوده هم در نظر گرفت. میزان اتلاف نیرو از طریق فرآیند استخراج بسیار عظیم است. تنها یک بررسی نشان داد که میزان نیروی برق مصرف شده توسط بیت کوین برابر با نیروی برق کل کشور دانمارک است. جالب است بدانید که هر تراکنش بیت کوین چیزی بالغ بر ۲۳۵ کیلووات برق مصرف می‌کند. در شکل زیر رتبه کشورها را بر اساس میزان مصرف برق مشاهده می‌کنید که در این میان بیت کوین حتی بیشتر از کشورهای صربستان، مراکش و عمان برق مصرف می‌کند که خود تاثیری ویرانگر بر محیط زیست دارد:

مصرف انرژی در استخراج

علاوه بر این، موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه کرد، تمرکز یافتن این ارز است. به شکل زیر توجه کنید:

لایت کوین

همانطور که مشاهده می‌کنید، بیش از ۵۰ درصد از نرخ هش بیت کوین توسط ۵ استخر استخراج مصرف می‌شود. اگر این استخرها بتوانند نرخ هش ۵۱ را به دست آورند در این صورت می‌توانند یک حمله ۵۱ درصدی به بلاک چین بیت کوین ترتیب دهند. بنابراین لایت کوین برای فائق آمدن بر این مشکلات و مسائل از الگوریتم Scrypt استفاده می‌کند.

اسکریپت (Scrypt) چیست؟

اسکریپت در ابتدا «s-crypt» نام داشت اما در حال حاضر به صورت «script» تلفظ می‌شود. گرچه این الگوریتم هم از SHA-256 استفاده می‌کند اما محاسبات آن بسیار مرتب‌تر و زنجیره‌وارتر از SHA-256 در بیت کوین است. به همین دلیل، انجام موازی محاسبات امکان پذیر نیست. اما این چه معنایی دارد؟ فرض کنید شما دو فرآیند A و B را در اختیار دارید. در بیت کوین این امکان وجود دارد که ASIC ها به صورت هم زمان هر دو فرآیند A و B را از طریق موازی‌سازی آن‌ها با هم انجام دهند. اما در لایت کوین شما باید فرآیند A و سپس B را به صورت سریالی انجام دهید. اگر بخواهید آ‌ن‌ها را به صورت موازی انجام دهید، حافظه مورد نیاز به قدری بالا می‌رود که مدیریت و اجرای آن خارج از توان خواهد بود.

اسکریپت را «مشکل حافظه سخت» می‌نامند چون مهم‌ترین عامل محدودکننده، قدرت پردازش خام نیست بلکه حافظه است. به همین دلیل است که موازی سازی فرآیندها به یک مساله تبدیل شده است. اجرای هم زمان و موازی پردازش ۵ مموری سخت نیازمند ۵ برابر حافظه است. البته دستگاه‌هایی ساخته شده‌اند که میزان حافظه زیادی در آن‌ها تعبیه شده است اما دو عامل وجود دارد که این اثر را کم می‌کند:

– افراد معمولی می‌توانند به جای استفاده از ASIC‌های بسیار تخصصی و گران قیمت، با خرید روزانه کارت‌های حافظه با یکدیگر در استخراج لایت کوین رقابت کنند

– استفاده و معرفی از حافظه بسیار گران قیمت تر از چیپ‌های هش SHA-256 خواهد بود

اسکریپت برای اطمینان از قابل دسترس بودن و رعایت برابری بین همه کاربران در فرآیند استخراج، ایجاد شده بود. اما اخیرا کمپانی‌هایی مانند Zeus و Flower Technology توانسته‌اند ASICهای اسکریپتی ایجاد کنند. متاسفانه این به معنای از بین رفتن رویای تیم لایت کوین برای برقراری عدالت و دموکراسی در استخراج است.

سرعت تراکنش در لایت کوین

میانگین سرعت استخراج یک بلاک در لایت کوین ۲/۵ دقیقه و در بیت کوین ۱۰ دقیقه است. نمودار زیر زمان ایجاد یک بلاک در لایت کوین را نشان می‌دهد:

سرعت تراکنش در لایت کوین

به دلیل ازدحام شبکه و زمان کند استخراج بلاک، میانگین زمان انتظار برای تراکنش می‌تواند تا ۲۹ دقیقه هم نوسان داشته باشد:

لایت کوین

این ویژگی برای کاسب کارانی مفید است که نیاز به انجام ده‌ها تراکنش خرد در طول روز دارد. آن‌ها می‌توانند با استفاده از لایت کوین در طی پنج دقیقه تاییدیه دو تراکنش را دریافت کنند اما در بیت کوین تایید تنها یک تراکنش حداقل ده دقیقه زمان نیاز دارد. یکی دیگر از مزیت‌های بزرگ ایجاد سریع بلاک، تنوع در پاداش‌هایی است که نصیب ماینرها یا استخراج کنندگان می‌شود. به دلیل اینکه زمان بین ایجاد بلاک خیلی کوتاه است، ماینرهای بیشتر و بیشتری فرصت استخراج بلاک و کسب پاداش استخراج را به دست می‌آورند. این یعنی پاداش استخراج در لایت کوین از توزیع بیشتری برخوردار بوده و با توسعه شبکه، غیر متمرکز بودن آن‌ها بالاتر خواهد رفت. البته معایبی هم در سریع بودن انجام تراکنش‌ها وجود دارد. اولین مورد این است که به دلیل کم بودن زمان ایجاد بلاک، ایجاد بلاک‌های یتیم بیشتر اتفاق می‌افتد.

بلاک های یتیم چه هستند؟

فرآیند استخراج در واقع رقابتی میان ماینرها است. شما تعدادی ماینر و استخر استخراج دارید و به شدت تلاش می کنید تا بلاک بعدی را استخراج و آن را به زنجیره اضافه کنید. مواردی وجود دارد که بیش از یک ماینر توانسته‌اند بلاک چینی ایجاد کنند که می‌تواند به زنجیره اضافه شود. در موقعیت‌هایی مانند این، شبکه تصمیم می‌گیرد که کدام بلاک باید به زنجیره اضافه شود و بلاک دیگری که ایجاد شده یک بلاک یتیم خواهد بود یعنی بلاک معتبری که هیچ تراکنشی در آن جای نخواهد گرفت. در لایت کوین به دلیل پایین بودن زمان بین ایجاد بلاک‌ها، احتمال این که ماینرها به بلاک‌های یتیم برخورد کرده و آن‌ها را استخراج کنند به صور چشمگیری بالا است. بلاک‌های یتیم معضلی برای سیستم محسوب می‌شود.

ایراد دوم که حاصل سرعت بالای تراکنش در نظر گرفته می‌شود این است که، فشار عظیمی بر بلاک چین وارد می‌شود. در نمودار زیر به تعداد تراکنش‌هایی که در زنجیره لایت کوین رخ می‌دهد نگاه کنید:

بلاک یتیم

گرچه لایت کوین مخصوصا برای حجم تراکنش‌ها ایجاد شده است اما در عین حال فشار زیادی بر بلاک چین وارد می‌کند. لایت کوین این مشکل را با معرفی Segwit تا حد زیادی حل کرده است. نمی‌خواهیم در این مقاله به جزئیات segwit بپردازیم اما مروری اجمالی بر مشخصات و ویژگی‌های آن می‌تواند به درک بهتر عملکرد segwit کمک کند. قبل از آنکه بخواهیم به این موضوع بپردازیم با هم یک مثال را مرور می‌کنیم که در آن از بیت کوین و اسکریپت استفاده می‌شود. در ادامه خواهید دید که تراکنش به شکل اسکریپت چگونه خواهد بود.

فرض کنید آلیس می‌خواهد ۰/۰۰۱۵ بیت کوین به باب ارسال کند و برای این کار، آلیس ورودی‌هایی را ارسال می‌کند که ارزشی برابر با ۰/۰۰۱۵۷۷۰ بیت کوین دارند. جزئیات تراکنش به شکل زیر است:

تراکنش در بیت کوین

اولین چیزی که مشاهده می‌کنید نام تراکنش یا هش میزان ورودی و خروجی است. Vin_sz تعداد داده‌های ورودی است و از آنجایی که آلیس داده‌ها را تنها با استفاده از یکی از تراکنش‌های قبلی خود ارسال می‌کنند بنابراین، این تعداد برابر با ۱ است.

تراکنش در بیت کوین

Vout_sz برابر با ۲ است چون تنها خروجی‌ها شامل باب و باقی‌مانده تراکنش است:

خروجی تراکنش

آلیس تنها از ورودی یک تراکنش استفاده می‌کند و زیر این ورودی، داده‌های امضای آلیس قرار دارد. حالا این داده‌های امضا می‌تواند دو مشکل بزرگ ایجاد کند:

– می‌تواند به راحتی دستکاری شده و باعث حملات نامعتبرسازی تراکنش‌ها شود

– فضای زیادی را در تمام بلاک‌ها اشغال کند.

بنابراین در این موقعیت است که segwit با یک راه حل ساده وارد عمل می‌شود.

زنجیره فرعی به عنوان یک کانسپت مدت‌ها است که در انجمن‌های بیت کوین مطرح شده بود. این ایده بسیار ساده و کارامد است. به این صورت که شما یک زنجیره موازی با زنجیره اصلی دارید. این زنجیره فرعی از طریق یک اتصال دو طرفه به زنجیره اصلی متصل می‌شود. در شکل زیر ظاهر متصور شده برای ایده اولیه بلاک چین بیت کوین و زنجیره فرعی را مشاهده می‌کنید:

زنجیره فرعی

فردی به نام دکتر ویول (Dr. Wiulle) ایده افزودن ویژگی به این زنجیره فرعی را مطرح کرد. این ویژگی شامل داده امضاهای تمام تراکنش‌ها است و آن را از زنجیره اصلی جدا می‌کند. به این ویژگی Segwit می‌گویند. اگر segwit پیاده سازی شود، یک بلاک به این شکل خواهد بود:

segwit

بنابراین با حذف کردن داده‌های امضا از تراکنش‌ها، در واقع با یک تیر دو نشان زده‌ایم؛ هم فضای بلاک خالی‌تر می‌ماند و هم تراکنش‌ها از شر حملات نامعتبرسازی راحت می‌شوند. از وقتی که لایت کوین segwit را پیاده سازی کرده است، بار موجود روی زنجیره آن تا حد چشمگیری کاهش یافته است.

مصون ماندن در برابر حمله Flood

در جولای ۲۰۱۵، شبکه بیت کوین سوژه یک حمله flood یا سیل قرار گرفت. حمله flood حمله‌ای است که شبکه با سیلی از تراکنش‌های جعلی و کلاهبردارانه مواجه شده که بلاک‌ها را پر کرده و بلاک چین را با اختلال مواجه می‌سازد. در این حمله خاص، شبکه با هزاران تراکنش هدف گرفته می‌شود و در یکی از این حملات ۸۰۰۰۰ تراکنش در یک استخر استخراج ثبت شده بود. حالا لایت کوین چگونه می تواند خود را از حملات سیل آسا حفظ کند؟ طبق گفته‌های چارلی لی، آن‌ها با امکان ناپذیر کردن این تراکنش‌ها از لحاظ اقتصادی، در برابر این حملات از شبکه محافظت می‌کنند. او در مصاحبه خود با وب سایت Cointelegraph گفته بود که:

دلیل این که لایت کوین در برابر این حملات مصون است حمله‌ای مشابه است (البته در مقیاس خیلی کوچک تر) که سال‌ها پیش رخ داد. من متوجه این نقص در بیت کوین شدم و آن را در لایت کوین رفع کردم. روشی که در لایت کوین پیاده سازی شد این بود که فرستنده بابت هر خروجی کوچکی هم که ایجاد می‌کند مبلغی جریمه بپردازد. برای مثال در این حمله خاص، فرستنده بابت ارسال ۳۴ خروجی‌ کوچک ۰/۰۰۰۰۱ بیت کوینی، یک بار باید جریمه پرداخت کند. با تغییراتی که در لایت کوین به وجود آمده است، فرستنده باید ۳۴ بار جریمه پرداخت کند. بنابراین، با این روش ایجاد حملات کلاهبردارانه برای هکرها هزینه زیادی در پی خواهد داشت و اصلا مقرون به صرفه نیست. ایده این روش بسیار ساده است: ارسال کننده بابت هر خروجی هرچند ناچیزی که ایجاد می کند باید هزینه بپردازد

مبادله اتمی در لایت کوین

مبادله اتمی

یکی از جالب‌ترین و هیجان‌انگیزترین ویژگی‌هایی که لایت کوین معرفی کرده است، «مبادله اتمی» است. مبادله اتمی بدون وجود هیچ سرویس ثالثی، امکان تبادل متقابل سکه‌ها را از دو بلاک چین مختلف فراهم می‌کند. مثلا اگر آلیس یک بیت کوین داشته باشد و بخواهد آن را با ۱۰۰ لایت کوین مبادله کند، در حالت عادی باید به صرافی رفته و هزینه مشخصی را بابت انجام این کار بپردازد. حالا، با پیاده سازی مبادله اتمی، فرض کنید آلیس یک بیت کوین و باب ۱۰۰ لایت کوین داشته باشند می‌توانند خیلی ساده سکه‌های خود را با هم مبادله کنند بدون اینکه نیاز باشد به صرافی مراجعه کرده یا هر گونه هزینه اضافه‌ای بابت انجام این تراکنش بپردازند.

مبادلات اتمی از «قراردادهای هش شده زمان‌دار» استفاده می‌کنند این قراردادها که به اختصار HTLC نامیده می‌شوند یکی از بهترین و مناسب‌ترین کاربردهای کانال‌های پرداخت هستند. در واقع، پروتکل لایتنینگ (Lightning Protocol) یک پیاده سازی از HTLC است. حالا این HTLC چیست؟ تا به امروز ما کانال‌هایی را مشاهده کرده‌ایم که از قفل زمان دار (Timelock) استفاده می‌کنند. HTLC این کانال‌ها را با معرفی timelock و hashlock توسعه می‌دهد.

HTLC امکان باز کردن کانال‌های پرداختی را می‌دهد که می‌توان از طریق آن‌ها پول را بین اشخاص تا یک مهلت از پیش تعیین شده، منتقل کرد. این پرداخت‌ها از طریق ارائه مدارک رمزنگاری شده تایید می‌شوند. علاوه بر این، یکی دیگر از مشخصات فوق‌العاده HTLC این است که به یکی از طرفین این اجازه را می‌دهد تا وجهی که برایش ارسال شده است را جبران کرده و آن را به پرداخت کننده بازگرداند. این پروژه هنوز در مرحله ابتدایی قرار دارد هر چند در بیستم سپتامبر ۲۰۱۷، دیکرد (Decred) و لایت کوین توانستند یک مبادله اتمی متقابل را با استفاده از قرارداد هوشمندی که بر روی SCRIPT اجرا می‌شد، کامل کنند.

لایت کوین

همانطور که جیمی سانگ (Jimmy Song) در مقاله خود می‌نویسد، از آنجایی که بیت کوین، بیت کوین کش و ورت کوین (Vertcoin) همگی از SCRIPT استفاده می‌کنند بنابراین به زودی امکان مبادله اتمی بین آن‌ها، لایت کوین و دیکرد امکان پذیر خواهد بود.

در حال حاضر لایت کوین از لحاظ سرمایه بازار، جایگاه ششم را در میان برترین ارزهای دیجیتال جهان به خود اختصاص داده است:

جایگاه لایت کوین

وقتی صحبت از سرمایه بازار می‌شود قطعا بیت کوین سردمدار است. علاوه بر سرمایه بازار، یکی دیگر از تفاوت‌های مهم بین بیت کوین و لایت کوین، تعداد سکه‌هایی است که در بازار در حال گردش است. دلیل اینکه تنها تعداد محدودی از سکه‌های این دو ارز دیجیتال در بازار وجود دارد یکی از قدیمی‌ترین اصول اقتصاد است یعنی عرضه و تقاضا. نمودار زیر را ببینید:

آلت کوین

اصل عرضه و تقاضا چگونه عمل می‌کند؟ هرچقدر موجودی یک دارایی ارزشمند کمتر باشد، ارزش آن بالاتر خواهد رفت و بالعکس، اگر مقدار یک دارایی در بازار زیاد شود، در این صورت ارزش آن به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. به همین دلیل است که برای بیت کوین و لایت کوین مهم است که تعداد محدودی از سکه‌های خود را وارد بازار کنند. در حالی که تعداد کل سکه‌های بیت کوین بیست و یک میلیون عدد است، لایت کوین تعداد هشتاد و چهار میلیون عدد سکه را به عنوان کل موجودی اعلام کرده است.

از کجا لایت کوین بخریم و آن را کجا نگه داریم؟

یکی از مهم‌ترین دلایلی که اخیرا ارزش لایت کوین افزایش یافته است، ورود آن به Coinbase بوده است که بهترین و سریع‌ترین روش برای خرید لایت کوین است. علاوه بر این، می‌توانید از طریق صرافی‌های BTC-e، Kraken و Cryptsy هم به خرید لایت کوین اقدام کنید. اگر به فهرست کامل‌تری از صرافی‌ها نیاز دارید می‌توانید به راحتی در گوگل بیابید.

برای ذخیره لایت کوین، گزینه‌های مختلفی از انواع کیف پول‌ها وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

گزینه ۱: کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری

کیف پول‌های سخت افزاری در واقع دستگاه‌های فیزیکی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای ذخیره ارزهای دیجیتال خود استفاده کنید. این کیف پول‌ها انواع مختلفی دارند اما رایج‌ترین آن‌ها به شکل فلش‌های USB است که به سری Nano Ledger تعلق دارند. گرچه برخی این گزینه را مناسب نمی‌دانند اما با این وجود، کیف پول‌های فیزیکی می تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد. اول اینکه، شما به کمپانی که کیف پول‌ها را ساخته است اعتماد می‌کنید که از کلیدهای خصوصی برای دستبرد‌ به کیف پول‌ها در آینده استفاده نکند. این قانون در مورد کیف پول‌هایی صدق می‌کند که مستقیما از کمپانی خریداری شده باشد. تحت هیچ شرایطی از کیف پولی که قبلا صاحب دیگری داشته است استفاده نکنید. می‌توانید از کیف پول‌های سخت افزاری زیر برای ذخیره لایت کوین‌های خود استفاده کنید:

– Trezor

– Ledger Nano S

گزینه ۲: کیف پول‌ های دسکتاپی

کیف پول دسکتاپی

کیف پول‌های دسکتاپی هم نوع دیگری از کیف پول‌های محبوب هستند. این کیف پول‌ها دانلود شده و روی یک کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ نصب می‌شوند و تنها از طریق همان دستگاهی قابل دسترس هستند که توسط آن دانلود شده‌اند. گرچه کیف پول‌های دسکتاپی گزینه‌های ایمن‌تری از یک کیف پول آنلاین هستند اما با این وجود هنوز هم می‌توانند گزینه نامناسبی باشند چون شما به پول خود دسترسی نخواهید داشت مگر اینکه از همان دستگاهی استفاده کنید که کیف را با آن دانلود کرده‌اید. کیف پول Exodus یکی از بهترین نمونه‌های این دسته است که از ارزهای دیجیتال مختلفی از جمله لایت کوین هم پشتیبانی می‌کند.

گزینه ۳: کیف پول موبایلی

کیف پول موبایلی

کیف پول‌های موبایلی هم نمونه بسیار خوبی از کیف پول‌های محبوب هستند. از لحاظ راحتی در استفاده هم می‌توان به آن‌ها امتیاز بالایی داد چون تمام کاری که باید انجام دهید این است که اپلیکیشن مربوط به آن را روی موبایل خود دانلود کنید

گزینه ۴: کیف پول کاغذی

کیف پول‌های کاغذی روش ذخیره آفلاین برای نگه‌داری از ارزهای دیجیتال هستند. این کیف‌ها شامل پرینت گرفتن کلیدهای خصوصی و عمومی روی یک برگه کاغذی است که باید آن را در جای امنی نگه‌داری کنید. این کلیدها به شکل کدها QR روی کاغذ چاپ می‌شوند که بعدها می‌توانید آن‌ها را برای تمام تراکنش‌های خود اسکن کنید. دلیل این که این کیف پول‌ها از امنیت بالایی برخوردار هستند این است که کنترل کامل به دست خودتان یعنی کاربر است. با استفاده از این کیف پول‌ها دیگر نیازی به نگرانی در مورد عملکرد خوب و مناسب یک تکه سخت افزاری نیستید یا استرسی در مورد هکرها یا بدافزارهایی که کیف پول آنلاین شما را هدف گرفته‌اند نخواهید داشت. فقط باید مراقب یک برگه کاغذ باشید. می‌توانید از طریق وب‌سایت liteaddress.org برای خودتان یک کیف پول کاغذی ایجاد کنید.

نتیجه گیری

طی چند ماه گذشته لایت کوین مانند طوفانی سراسر جهان را فرا گرفته است. دلایل زیر را می‌توان برای این رشد در نظر گرفت:

– ارزهای دیجیتال روز به روز با مقبولیت و اعتماد بیشتری از سوی عموم رو به رو می‌شوند

– صرافی Coinbase از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند

– لایت کوین از segwit استفاده می‌کند

البته ارزش لایت کوین فراتر از این رشد هرچند چشمگیر است. درست است که لایت کوین به عنوان برادر کوچک‌تر بیت کوین شناخته می‌شود اما هدف و کارایی آن بسیار بیشتر از این است. طی یک سال گذشته، لایت کوین وقت این را داشته است تا ریسک کرده و حوزه واقعی عملکرد و پتانسیل ارزهای دیجیتال را به عموم نشان دهد. بنابراین با وجود همه این ویژگی‌ها، رشد چشمگیر لایت کوین اصلا جای تعجبی باقی نمی‌گذارد. البته برای کسانی که می‌خواهند لایت کوین خریداری کنند باید گفت که چارلی لی (خالق لایت کوین) مي‌گوید که که «خرید لایت کوین کاملا ریسکی است. امیدوارم بازار آن مانند حالا در حال رشد باشد اما این امکان هم وجود دارد که مانند بیت کوین افت قیمت وحشتناکی را متحمل شود. بنابراین افرادی که تحمل و صبر نوسانات قیمت را ندارند لایت کوین نخرند»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

KriptoKarensi.com: Number 1 Online Exchange

صرافی کریپتوکارنسی اولین صرافی تمام آنلاین فارسی در حوزه ی ارزهای دیجیتال

ثبت نام
بالا