اتریوم چیست همه آنچه که باید درباره اتریوم بدانید

برای درک کامل اتریوم، کاری که انجام می‌دهد و نحوه تاثیرگذاری آن بر جامعه ما، لازم است خصوصیات کلیدی آن را شناخته و تفاوت آن‌ها را با روش‌های استاندارد بدانیم. اول از همه اینکه اتریوم یک سیستم غیر متمرکز است یعنی توسط یک نهاد ناظر کنترل نمی‌شود. اکثریت مطلق خدمات، کسب و کارها و کمپانی‌های آنلاین بر روی بستری از یک سیستم متمرکز نظارتی ساخته می‌شوند. این روش صدها سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و گرچه تاریخ بارها و بارها ناقص بودن و ناکارامد بودن این سیستم را اثبات کرده اما هنوز هم استفاده از آن در زمانی که دو طرف معامله به یکدیگر اعتماد ندارد، ضروری به نظر می‌رسد.

روش متمرکز یعنی یک نهاد واحد کار نظارت را بر عهده می‌گیرد اما این به معنای وجود یک نقطه شکست هم هست که باعث می‌شود اپلیکیشن‌ها و سرور‌های آنلاینی که از این نوع سیستم استفاده می‌کنند به شدت آسیب‌پذیر بوده و در معرض حمله هکرها و حتی قطع برق قرار بگیرند. علاوه بر این، بیشتر شبکه‌های اجتماعی و دیگر سرورهای آنلاین از کاربر می‌خواهند تا حداقل کمی از اطلاعات شخصی خود را ارائه دهد که قطعا بر روی سرور آن‌ها ذخیره می‌شود. همین امر می‌تواند باعث شود اطلاعات کاربران به راحتی توسط خود آن کمپانی، پرسنل متخلف یا هکرها به سرقت برود.

اتریوم که یک سیستم غیر متمرکز است به صورت کاملا خودگردان بوده و هرگز توسط هیچ کس کنترل یا نظارت نمی‌شود. بنابراین هیچ نقطه شکستی وجود ندارد چون از طریق هزاران کامپیوتر داوطلب در سراسر جهان اجرا می‌شود و این یعنی هرگز آفلاین نخواهد شد. علاوه بر این، اطلاعات شخصی کاربران بر روی کامپیوترهای شخصی خودشان باقی می‌ماند در حالی که محتوایی مثل اپلیکیشن‌ها، ویدیوها و غیره، تحت نظارت و کنترل کامل سازنده آن خواهد بود بدون اینکه مجبور باشند از قوانین اعمال شده توسط سرویس‌های هاست مانند App Store یا یوتیوب پیروی کنند.

اتریوم چیست

دوم این که گرچه بیت کوین و اتریوم دائما در حال مقایسه شدن با یکدیگر هستند اما لازم است بدانیم که این دو پروژه‌هایی کاملا متفاوت و با اهدافی متفاوت هستند. بیت کوین اولین ارز دیجیتال یا همان کریپتوکارنسی و سیستم انتقال پول است که توسط فناوری دفتر کل توزیع شده عمومی که «بلاک چین» نام دارد، پشتیبانی و ساخته می‌شود. در واقع اتریوم تکنولوژی ساخت بیت کوین را به کار گرفته و به میزان چشمگیری به قابلیت‌‌های آن افزوده است. اتریوم یک شبکه کامل با مرورگر، زبان کدنویسی و سیستم پرداخت منحصر به خود است. مهمتر از همه اینکه، به کاربران این امکان را می‌دهد تا اپلیکیشن‌های غیر متمرکز خود را بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد کنند.

این اپلیکیشن‌ها یا می‌توانند ایده‌هایی کاملا جدید بوده و یا بازسازی غیر متمرکز مفاهیمی که در حال حاضر موجود هستند. این روش در اصل واسطه‌ها و تمام هزینه‌های مربوط به مداخله‌ی اشخاص ثالث را حذف می‌کند. برای مثال، تنها سودی که از لایک کردن و اشتراک‌ گذاری پست‌های موزیسین محبوب کاربران در فیسبوک به دست می‌آید حاصل تبلیغی است که آنها در صفحه خود قرار داده‌اند و مستقیما نصیب فیسبوک می‌شود. در نسخه اتریومی چنین شبکه‌های اجتماعی، هر دو طرف هنرمند و مخاطب برای ارتباطات و حمایت‌های مثبت خود، پاداش دریافت می‌کنند. مثلا در نسخه غیر متمرکز Kickstarter بابت همکاری‌های خود با این کمپانی فقط کارهای هنری دریافت نخواهید کرد بلکه بخشی از سودهای آینده کمپانی به شما تعلق می‌گیرد. در نهایت اینکه، اپلیکیشن‌های مبتنی بر اتریوم همه نوع پرداخت به اسخاص ثالث را برای تسهیل هر گونه سرویسی حذف خواهند کرد. به طور خلاصه، اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری توزیع شده عمومی، اوپن سورس و مبتنی بر بلاک چین است که به برنامه‌نویسان امکان ساخت و به کار گیری اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را می‌دهد.

اتریوم چیست

همان‌طور که قبلا هم گفته شد، اتریوم یک سیستم غیر متمرکز است یعنی از روش همتا به همتا استفاده می‌کند. هر تعامل بین کاربرانی که در آن تعامل قرار دارند اتفاق افتاده و پشتیبانی می‌شود و هیچ شخص حقیقی یا حقوقی به عنوان ناظر و کنترل کننده وجود نخواهد داشت. کل سیستم اتریوم توسط یک سیستم بین‌المللی از گره‌ها پشتیبانی می‌شود. گره‌ها همان داوطلبانی هستند که کل بلاک چین اتریوم را بر روی دسکتاپ خود ذخیره می‌کنند و تمام قوانین اتفاق نظر سیستم را اجرا کرده و به صداقت شبکه کمک می‌کنند و در مقابل پاداش دریافت می‌کنند.

قوانین اجماع یا اتفاق نظر جمعی مانند جنبه‌های متعدد این شبکه توسط قراردادهای هوشمند دیکته می‌شوند. این قراردادها برای اجرای خودکار تراکنش‌ها و دیگر اقدامات خاص درون شبکه با افرادی طراحی شده‌اند که لزوما به آن‌ها اعتمادی ندارید. شرایطی که هر دو طرف باید رعایت کنند از قبل درون قراردادها به وسیله برنامه‌نویسی، قرار داده شده است. با کامل کردن این قوانین، یک تراکنش یا هر اقدام خاص دیگری رخ خواهد داد. بسیاری از افراد معتقد هستند که قراردادهای هوشمند در واقع آینده‌ی قراردادهای پیمانی بوده و بالاخره جایگزینی برای این نوع قراردادها خواهند بود چون پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند باعث ایجاد امنیتی می‌شود که بر قوانین سنتی قراردادها برتری داشته، هزینه‌های تراکنش مربوط به قراردادهای را کاهش داده و بین دو طرف تراکنش اعتماد ایجاد می‌کند.

علاوه بر این، این سیستم «ماشین مجازی اتریوم» (EVM) را در اختیار کاربران خود می‌گذارد که به عنوان محیط اجرایی برای قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم عمل می‌کند. این ماشین به کاربران امنیت لازم برای اجرای یک کد غیر مطمئن را می‌دهد و در عین حال تضمین می‌کند که برنامه‌ها با یکدیگر تداخل نداشته باشند. EVM کاملا مجزا از شبکه اصلی اتریوم بوده و همین ویژگی آن را به بوته آزمایشی برای آزمون و بهبود بخشیدن به قراردادهای هوشمند تبدیل کرده است. این پلت فرم همچنین یک توکن ارز دیجیتال به نام «اتر» (Ether) هم ایجاد کرده است.

چه کسی اتریوم را ایجاد کرد؟

اتر چیست

در اواخر سال ۲۰۱۳، ویتالیک بوترین، ایده خود را در اوراق سفید توصیف کرده و برای چند تا از دوستانش ارسال کرد و آن‌ها هم در مقابل، اوراق سفید را برای چند نفر دیگر ارسال کردند. در نتیجه حدود ۳۰ نفر به ویتالیک مراجعه کردند تا در مورد ایده او صحبت کنند. او منتظر بررسی‌های نقادانه و افرادی بود که به اشتباهات مهلک او اشاره کرده باشند اما این اتفاق هرگز رخ نداد. پروژه اتریوم در ژانویه ۲۰۱۴ با تیمی متشکل از ویتالیک بوترین، میهای آلیسی، آنتونی دی لوریو، چارلز هاسکینسون، جو لوبین و گوین وود اعلان عمومی شد. البته بوترین پروژه اتریوم را در کنفرانس بیت کوین در میامی بر روی استیج هم به حضار معرفی کرد و تنها چند ماه بعد، تیم تصمیم به عرضه اولیه اتر، توکن متعلق به شبکه اتریوم گرفت تا بودجه توسعه این شبکه را تامین کند.

آیا اتریوم یک ارز دیجیتال است؟

اتریوم در واقع یک پلتفرم نرم‌افزاری است که هدف آن به کار رفتن به عنوان اینترنت غیر متمرکز و اپ استور غیرمتمرکز است. سیستمی مانند اتریوم نیاز به یک ارز برای پرداخت هزینه منابع محاسباتی مورد نیاز برای اجرای یک اپلیکیشن یا یک برنامه دارد. اینجا است که اتر وارد عمل می‌شود. اتر یک دارای دیجیتال حامل است و نیازی به هیچ شخص ثالثی برای پرداش پرداخت ندارد. البته اتر نه تنها به عنوان یک ارز دیجیتال، بلکه به عنوان سوخت اپلیکیشن‌های غیر متمرکز درون شبکه هم عمل می‌کند. اگر کاربری بخواهد چیزی را در یکی از اپلیکیشن‌های درون اتریوم تغییر دهد، باید یک هزینه تراکنش پرداخت کند تا شبکه بتواند آن تغییر را پردازش کند. هزینه‌های تراکنش به صورت اتوماتیک و بر اساس میزان سوختی که یک اقدام نیاز دارد، محاسبه می‌شود. میزان سوخت مورد نیاز بر اساس میزان نیروی محاسباتی مورد نیاز و مدت زمان اجرای آن، محاسبه می‌شود.

آیا اتریوم مانند بیت کوین است؟

مقایسه اتریوم و بیت کوین

شاید وقتی جنبه کریپتوکارنسی را در نظر بگیریم، اتریوم و بیت کوین تا حدودی به هم شبیه باشند اما حقیقت این است این دو پروژه‌هایی کاملا متفاوت و با اهدافی متفاوت هستند. گرچه بیت کوین تا این تاریخ خود را به عنوان یک کریپتوکارنسی نسبتا با ثبات و موفق‌ترین ارز دیجیتال اثبات کرده است اما اتریوم یک پلتفرم چند منظوره است که ارز دیجیتال آن یعنی اتر فقط یک مولفه از اپلیکیشن‌ها قرارداد هوشمند آن است.

حتی وقتی جنبه ارزهای دیجیتال را در نظر بگیریم، این دو پروژه تا حد زیادی با هم متفاوت هستند. برای مثال، موجودی بیت کوین ۲۱ میلیون عدد است که هرگز بر تعداد آن افزوده نخواهد شد اما موجودی اتر می‌تواند عملا بی نهایت باشد. علاوه بر این، مدت زمان میانگین استخراج بیت کوین ده دقیقه است در حالی که هدف اتریوم این است که این فرآیند بیشتر از ۱۲ ثانیه طول نکشد و این یعنی تایید سریع‌تر تراکنش‌ها. تفاوت مهم دیگر میان بیت کوین و اتریوم این است که این روزها استخراج موفقیت آمیز بیت کوین نیازمند میزان هنگفتی از انرژی محاسباتی و برق است و تنها در صورتی امکان پذیر است که از مزارع استخراج در مقیاس صنعتی استفاده شود. از سوی دیگر، الگوریتم اثبات کار اتریوم، معدن کاوی غیر متمرکز توسط افراد را تشویق می‌کند.

شاید مهم‌ترین تفاوت میان این دو پروژه این است که کد درونی اتریوم تورینگ کامل است یعنی تا زمانی که نیروی محاسباتی و زمان کافی وجود داشته باشد همه چیز قابل محاسبه است در صورتی که بیت کوین دارای چنین قابلیتی نیست. گرچه کدهای تورینگ کامل امکانات نامحدودی در اختیار کاربران اتریوم قرار می‌دهد اما پیچیدگی آن هم به معنای پیچیدگی‌های امنیتی بالقوه است.

اتریوم چگونه کار می کند؟

کاربرد اتریوم

همانطور که قبلا هم گفته شد، اتریوم بر پایه پروتکل بیت کوین و طراحی بلاک چین آن است اما پیچیدگی آن بیشتر است به طوری که اپلیکیشن‌های فراتر از سیستم‌های مالی را هم می‌تواند پشتیبانی کند. تنها شباهت بلاک چین اتریوم و بیت کوین این است که آن‌ها کل تاریخچه تراکنش‌های شبکه‌های مربوطه را ذخیره می‌کنند اما بلاک چین اتریوم کارهایی فراتر از این را انجام می‌دهد. علاوه بر تاریخچه تراکنش‌ها، هر گره در شبکه اتریوم باید آخرین وضعیت یا اطلاعات جاری تمام قراردادهای هوشمند درون شبکه، موجودی تمام کاربران و تمام کدهای قراردادهای هوشمند و جایی که ذخیره شده‌اند را دانلود کند.

در اصل می‌توان بلاک چین اتریوم را به عنوان یک ماشین حالت مبتنی بر تراکنش توصیف کرد. در علوم کامپیوتر، یک ماشین حالت به عنوان ابزاری تعریف می‌شود که قادر به خواندن مجموعه‌ای از ورودی‌ها و تغییر به یک حالت جدید بر اساس آن ورودی‌ها است. وقتی تراکنش‌ها اجرا می‌شوند، این ماشین به حالت دیگری تغییر وضعیت می‌دهد. هر یک از حالت‌های اتریوم متشکل از میلیون‌ها تراکنش است. این تراکنش‌ها به صورت گروه یک بلاک را تشکیل می‌دهد که همه بلاک‌ها به صورت زنجیر به هم و به بلاک قبلی متصل است. اما پیش از آنکه تراکنشی به دفتر کل افزوده شود، باید تایید اعتبار شود که این عمل طی فرآیندی به نام استخراج صورت می‌گیرد.

استخراج به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن، گروهی از گره‌ها نیروی محاسباتی خود را برای کامل کردن یک چالش اثبات کار مورد استفاده قرار می‌دهند که در واقع یک معمای ریاضی است. هر چقدر کامپیوتر کاربری قدرتمندتر باشد، سریع‌تر می‌تواند این معما را حل کند. پاسخ این معما خود یک اثبات کار بود و معتبر بودن یک بلاک را تضمین می‌کند. ماینرها یا معدن کاوان زیادی در سراسر جهان در حال رقابت با یکدیگر هستند تا یک بلاک ایجاد کرده و آن را معتبر سازند چون هر بار که یک ماینر یک بلاک را اثبات می‌کند، توکن‌های جدید اتر ایجاد شده و به آن ماینر تعلق می‌گیرد. ماینرها چارچوب شبکه اتریوم هستند چون آن‌ها نه تنها تراکنش‌ها و دیگر عملیات درون شبکه را اعتبارسنجی می کنند بلکه توکن‌های جدیدی از ارز شبکه هم تولید می کنند.

از اتریوم چه استفاده ای می‌توان کرد؟

کاربرد اتریوم

اول و مهم‌تر از همه این که، اتریوم به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهد تا اپلیکیشن‌های غیر متمرکز ساخته و به کار بگیرند. علاوه بر این، هر خدمات متمرکزی می‌تواند با استفاده از پلتفرم اتریوم به حالت غیر متمرکز تبدیل شود. پتانسیل پلتفرم اتریوم برای ساخت اپلیکیشن با هیچ‌ چیزی به جز خلاقیت سازنده محدود نمی‌شود. اپلیکیشن‌های غیر متمرکز دارای پتانسیل تغییر روابط میان کمپانی‌ها و مخاطبان آن‌ها به صورت کامل هستند. این روزها خدمات بسیاری وجود دارد که برای ارائه سرویسی ساده یا ایجاد پلتفرمی برای خرید و فروش کالا و خدمات میان کاربران از آن‌ها حق کمیسیون دریافت می‌کنند. بلاک چین اتریوم در سوی دیگر می‌تواند به مشتریان این امکان را بدهد تا مبدا محصولی که خریداری می‌کنند را ردگیری کنند در حالی که پیاده سازی قراردادهای هوشمند می‌تواند ایمنی و سرعت خرید و فروش میان دو نفر را بدون هیچ واسطه‌ای تضمین کند.

تکنولوژی بلاک چین به خودی خود دارای پتاسیل تحول بنیادین در خدمات تحت وب و صنایع دارای سابقه طولانی مدت در امر قراردادها میان کاربر و کمپانی است. برای مثال، صعنت بیمه در آمریکا دارای بیش از ۷ میلیارد دلار سرمایه از بیمه عمر اختیاری است که می‌تواند به صورت عادلانه و شفاف با استفاده از بلاک چین مجددا توزیع شود. علاوه بر این، با پیاده سازی قراردادهای هوشمند، مشتریان می‌توانند به راحتی ادعای بیمه خود را به صورت آنلاین ارسال کرده و یک پرداخت فوری و اتومات دریافت کنند، البته ادعای آنها مبنی بر دریافت پول از بیمه باید تمام شرایط و معیارهای درخواست شده را داشته باشد.

در اصل بلاک چین اتریوم می‌تواند اصول بنیادین خود شامل اعتماد، شفافیت، امنیت و کارایی را وارد خدمات، کسب و کارها یا صنایع کند. از اتریوم می‌توان برای ایجاد سازمان‌های خودگردان غیر متمرکز (DAO) هم استفاده کرد. این سازمان‌ها کاملا به صورت شفاف و مستقل از هر مداخله‌ای توسط اشخاص ثالث یا مدیر و رهبر، اداره می‌شوند. سازمان‌های DAO توسط کدهای برنامه‌نویسی و مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند که بر روی بلاک چین نوشته شده‌اند اجرا می‌شود. این کمپانی‌ها برای رفع نیاز به یک فرد یا گروهی از افراد برای کنترل کامل و متمرکز یک سازمان طراحی شده‌اند. سازمان‌های DAO تحت مالکیت افرادی هستند که توکن می‌خرند. البته میزان توکن‌های خریداری شده معادل سهم از سهام و مالکیت سازمان نیست. بلکه توکن‌ها همکاری‌هایی هستند که به افراد حق رای دادن در مورد کمپانی را می‌دهند.

مزایای اتریوم

مزایای اتریوم

پلتفرم اتریوم از تمام ویژگی‌های فناوری بلاک چینی که بر روی آن اجرا می‌شود بهره‌مند بوده و در برابر هر گونه مداخله افراد ثالث ایمن است که این یعنی تمام اپلیکیشن‌ها و DAO‌های غیر متمرکزی که در این شبکه قرار دارند توسط هیچ کس کنترل نخواهند شد. هر شبکه بلاک چین حول محور اصل اجماع یا اتفاق آرا شکل می‌گیرد یعنی این که تمامی گره‌های درون سیستم باید با تغییراتی که درون سیستم رخ می‌دهد موافق باشند. این ویژگی امکان کلاهبرداری و فساد را حذف کرده و شبکه را ضد کلاهبرداری می‌سازد.

پلتفرم اتریوم به صورت کامل غیر متمرکز است یعنی هیچ نقطه شکست احتمالی در آن وجود ندارد. از این رو، تمام اپلیکیشن‌ها همیشه آنلاین باقی مانده و هرگز قطع نخواهد شد. علاوه بر این، ماهیت غیر متمرکز و امنیت رمزنگاری باعث شده است شبکه اتریوم در برابر حملات احتمالی هک و فعالیت‌های کلاهبردارانه، ایمن باشد.

معایب اتریوم

علی‌رغم این حقیقت که هدف از قراردادهای هوشمند برای بدون خطا بودن شبکه است، اما آن‌ها می‌تواند به اندازه افرادی که آن‌ها را می نویسند خوب و بدون اشکال باشند. همیشه جایی برای خطای انسانی وجود دارد و هرگونه اشتباه در کدنویسی ممکن است منجر به استخراج شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، هیچ روش مستقیمی برای جلوگیری از حمله هکرها یا رفع آن اشتباه وجود ندارد. تنها راه ممکن این است که به اتفاق آرا رسیده و کد مربوطه دوباره نویسی شود. البته این خلاف ماهیت اصلی بلاک چین است چون بلاک چین قرار است یک دفتر کل غیر قابل تغییر و دستکاری باشد.

«The DAO» که نام DAO خاصی است که در ۳۰ آوریل ۲۰۱۶ راه ‌اندازی شد، مورد حمله قرار گرفته  و بیش از ۳/۶ میلیون دلار توکن اتر از آن به سرقت رفته است. هکر یک باگ «تماس برگشت پذیر» در کد پیدا کرده بود و پول‌ها را از DAO به یک DAO فرزند منتقل کرده بود که دارای ساختاری یکسان با The DAO بوده است. از دست رفتن این حجم زیاد از سرمایه The DAO تنها پیامد آن حمله نبود زیرا به دلیل از دست رفتن اعتماد کاربر به کل شبکه اتریوم، ارزش اتر از بیش از ۲۰ دلار به کمتر از ۱۳ دلار سقوط کرد.

چه اپلیکیشن هایی بر روی شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند؟

اتر چیست

اتریوم پتانسیل گشودن دنیای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را حتی به روی افرادی دارد که هیچ سابقه و دانش فنی ندارند. اگر چنین اتفاقی به حقیقت بپیوندد اتریوم می تواند جهشی انقلابی برای تکنولوژی بلاک چین محسوب شود که آن را به پذیرش همگانی نزدیک می‌سازد. در حال حاضر، شبکه اتریوم می تواند از طریق مرورگر Mist خود به راحتی قابل دسترسی دسترسی است و رابط کاربری کاربرپسند و یک کیف پول دیجیتال برای ذخیره و خرید و فروش اتر در اختیار کاربران قرار می‌دهد. مهم‌تر از همه اینکه، کاربران می‌توانند قراردادهای هوشمند را نوشته، مدیریت کرده و گسترش دهند. علاوه بر این، شبکه اتریوم می‌تواند از طریق یک افزونه MetaMask برای گوگل کروم و فایرفاکس هم قابل دسترسی باشد.

پلتفرم اتریوم قابلیت ایجاد اختلال در صدها صنایعی را دارد که در حال حاضر به نظارت متمرکز وابسته هستند مانند بیمه، مالی، املاک و مستغلات و غیره. در حال حاضر، پلتفرم اتریوم برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیر متمرکز برای طیف گسترده‌ای از خدمات و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد که در زیر فهرست برخی از مهم ترین آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

– Gnosis: یک بازار پیش‌بینی غیر متمرکز که به کاربران امکان رای دادن در مورد هر چیزی مانند آب و هوا تا نتایج انتخابات را می‌دهد

– EtherTweet: کارایی این اپلیکیشن مانند توییتر بوده و پلتفرم ارتباطی سانسور نشده‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهد

– Etheria: این اپلیکیشن ظاهر و کاربردی مانند Minecraft دارد اما به طور کامل بر روی بلاک چین اتریوم قرار گرفته است

– Weifund: یک پلتفرم باز برای کمپین‌های سرمایه‌گذاری جمعی است که قراردادهای هوشمند را پیاده سازی می‌کند

– Uport: به کاربران یک هویت خودمختار می‌دهد که امکان جمع آوری تاییدیه‌ها، ورود به سیستم بدون داشتن کلمه عبور، امضای دیجیتال تراکنش‌ها و تعامل با اپلیکیشن‌های اتریوم را برای کاربران ایجاد می‌کند.

– Provenance: هدف از این پروژه ایجاد یک فریم ورک اطلاعاتی باز و قابل دسترس برای مشتریان است تا در مورد خریدهای خود، تصمیمات اگاهانه بگیرند. این امر توسط رهگیری منشاء و تاریخچه محصولات امکان‌پذیر خواهد بود.

– Augur: یک بازار پیش‌بینی اوپن سورس که به پیش‌بینی‌های صحیح جایزه می‌دهد

– Alice: پلتفرمی که هدف آن ایجاد شفافیت در سرمایه‌گذاری‌های اجتماعی و خیریه‌ها از طریق فناوری بلاک چین است

– Bitnation: اولین کشور مجازی جهان و قلمرویی بر بلاک چین است. این اپلیکیشن حاوی بسیاری از کاربردهای یک کشور معمولی مانند بیمه، آموزش و پرورش، کارت شناسایی، برنامه‌های دیپلماسی برای سفیران و پناهندگان و بسیاری از امکانات دیگر است.

– Ethlance:یک پلتفرم فریلنسری برای تبادل کار با اتر به جای هر ارز دیگری

چگونه اتر به دست آوریم؟

دو روش برای به دست آوردن اتر وجود دارد: خریدن یا استخراج کردن

رایج ترین و شاید راحت‌ترین روش خرید اتر، خریدن آن از صرافی‌ها است. تمام کاری که باید بکنید پیدا کردن یک صرافی که اتر خرید و فروش کرده و در حوزه قضایی شما فعالیت می‌کند، افتتاح حساب و استفاده از حساب بانکی خود، انتقال بانکی یا در برخی موارد حتی کارت بانکی خود برای خرید توکن‌های اتر است. سپس باید این توکن‌ها را در یک کیف پول ذخیره کرد که این کیف پول را یاد خود صرافی در اختیار شما قرار می‌دهد یا توسط مرورگر Mist که مربوط به اتریوم است و یا توسط سرویس‌های مخصوص این کار می توانید به یک کیف پول دسترسی پیدا کنید.

خرید اتریوم

همچنین شما می‌توانید از طریق خرید و فروش‌های همتا به همتا هم اتر به دست آورده و بهای آن را با ارز مورد توافق مثل بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری بپردازید. این روش می‌تواند به صورت آنلاین یا حضوری انجام شود. خرید و فروش همتا به همتا بیشتر در میان کاربران بیت کوین محبوب شده است. البته به علت موجودی نامحدود توکن‌های اتر، معمولا آن را توسط صرافی‌ها خریداری می‌کنند.

روش دیگر به دست آوردن توکن‌های اتر از طریق استخراج است. استخراج اتریوم از روش اثبات کار استفاده می‌کند یعنی ماینرها نیروی محاسباتی خود را برای حل یک مساله پیچیده ریاضی به کار می‌گیرند تا یک بلاک از اقدامات درون شبکه را مهر و موم و تایید کنند. ماینرهایی که بتوانند با موفقیت این پروسه را کامل کنند بابت هر بلاکی که استخراج کنند یک پاداش دریافت خواهند کرد.

چگونه اتر خرید و فروش کنیم؟

صرافی‌های معتبری در سراسر دنیا وجود دارند که می توانید با مراجعه حضوری یا به صورت آنلاین از آن‌ها اتر خریده یا اترهای خود را به آن‌ها بفروشید. در زیر نام چند صرافی معتبر و ویژگی‌های آن‌ها آورده شده است:

Coinbase: پشتیبانی شده توسط سرمایه گذاران مطمئن و استفاده توسط میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان؛ امنیت، هزینه های منطقی و ارزان، سهل‌الاستفاده برای مبتدی‌ها، ارزهای ذخیره شده تحت بیمه Coinbase هستند، خدمات رسانی در ۳۲ کشور

– Gemini: صرافی آمریکایی و کاملا قانونی بیت کوین و اتر؛ امنیت و انطباق پذیری، طراحی کاربرپسند، تحلیل‌های فوق‌العاده، نقدینگی بالا، خدمات رسانی در ۴۲ ایالت آمریکا، کانادا، هنگ‌کنگ، ژاپن، سنگاپور، کره جنوبی و انگلستان

– Cex.io: ارائه طیف گسترده‌ای از خدمات برای استفاده از بیت کوین، اتر و دیگر ارزهای دیجیتال؛ امکان تبادل آسان کریپتوکارنسی با پول اعتباری و بالعکس توسط کاربران؛ شهرت خوب، محصولات موبایلی خوب، پشتیبانی از کارت اعتباری، سهل‌الستفاده توسط مبتدی‌ها، نرخ تبادل منصفانه، پشتیبانی در سراسر دنیا

– Bittrex: صرافی آمریکایی و کاملا قانونی با پشتیبانی گسترده از ارزهای دیجیتال؛ امنیت و قانونمندی، طراحی کاربرپسند، پشتیبانی از ۱۹۰ ارز دیجیتال، تحلیل‌های عالی، خدمات رسانی در سراسر دنیا

– Coinmama: پلتفرم کارگزاری قدیمی که می توان در آن با کارت اعتباری یا پول نقد از طریق مانی گرام و وسترن یونیون، بیت کوین و اتر خریداری کرد؛ پلتفرم کارگزاری قدیمی که می توان در آن با کارت اعتباری یا پول نقد از طریق مانی گرام و وسترن یونیون، بیت کوین و اتر خریداری کرد، خدمات رسانی در سراسر دنیا

– Kraken: بزرگ ترین صرافی از نظر حجم و نقدینگی در اروپا و شریک اولین بانک ارز دیجیتال؛ شهرت نیک، نرخ خرید و فروش مطلوب، هزینه پایین تراکنش، هزینه کمتر سپرده، پشتیبانی عالی از کاربر، ایمنی، خدمات رسانی در سراسر دنیا

– GDAX: شرکت تابعه Coinbase که روشی امن و آسان برای خریداران و فروشندگان ارائه می دهد تا به خرید و فروش آنلاین دارایی‌های دیجیتال بپردازند؛ امنیت، کمیسیون منطقی، سهل‌الاستفاده توسط مبتدی‌ها، خدمات رسانی در آمریکا، اروپا، انگلیس، کانادا، استرالیا و سنگاپور

– ShapeShift: امنیت، کمیسیون منطقی، سهل‌الاستفاده توسط مبتدی‌ها؛ شهرت نیک، سهل‌الاستفاده توسط مبتدی‌ها، موجودی چندین کریپتوکارنسی برای تبادل، سرعت بالا، قیمت خوب، خدمات رسانی در سراسر دنیا

– Poloniex: یکی از بهترین صرافی های ارزهای دیجیتال در جهان که طیف گسترده‌ای که جفت ارزها و ابزارهای پیشرفته و داده‌های تحلیلی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد؛ افتتاح حساب سریع، ویژگی های متعدد، حجم بالای تبادلات، کاربر پسند بودن، هزینه پایین تبادلات، API باز، خدمات رسانی در سراسر دنیا

– Bitstamp: یکی از صرافی‌های نسل اول که مشتریان وفادار بسیاری دارد؛ شهرت نیک، امنیت بالا، هزینه پایین تراکنش، خدمات رسانی در سراسر دنیا

استخراج اتریوم چگونه انجام می شود؟

استخراج اتریوم

امروز ماینرها نقش مهمی در عملکرد اتریوم دارند هر چند این نقش خیلی آشکار نیست. بسیاری از کاربران جدید فکر می‌کنند که تنها هدف استخراج، ایجاد اتر به روشی است که نیاز به صادرکننده مرکزی ندارد. این واقعیت دارد. توکن‌های اتریوم از طریق فرآیند استخراج ایجاد می‌شوند که به ازای هر بلاک استخراج شده، ۵ اتر ایجاد می‌شود. اما استخراج، نقش مهم دیگری هم دارد. در واقع، فرآیند استخراج یک ابداع جدید است که امکان ثبت رکوردهای غیر متمرکز را فراهم کرده است. وقتی ماینرها برای انجام یک تراکنش به اتفاق نظر برسند امکان کلاهبرداری وجود نخواهد داشت.

امروزه استخراج اتریوم هم تقریبا مانند استخراج اتر است. برای هر بلاک از تراکنش‌ها، کاربران از کامپیوترهای خود برای حدس مکرر و بسیار سریع پاسخ‌ معماهای مطرح شده استفاده می‌کنند تا زمانی که یکی از پاسخ‌ها برنده شود. به بیان تخصصی‌تر، ماینرها متا دیتای عنوان منحصر به فرد بلاک را از طریق یک تابع هش اجرا کرده (که در جواب یک رشته از اعداد و حروف تصادفی را ایجاد می کند) و فقط مقدار فعلی را تغییر می‌دهد که بر مقدار هش حاصله تاثیر می گذارد. اگر ماینر یک هش بیابد که با هدف فعلی منطبق شود، به عنوان پاداش مقداری اتر دریافت کرده و آن بلاک را در سراسر شبکه منتشر می کند تا تمام گره‌ها آن را تایید و به کپی خود از دفتر کل اضافه کنند. اگر ماینر A یک هش پیدا کند، ماینر B کار کردن بر روی آن بلاک را متوقف کرده و این فرآیند را برای بلاک بعدی اجرا خواهد کرد.

به طور تقریبی ماینرها هر ۱۲- ۱۵ ثانیه یک بلاک پیدا می‌کنند. اگر ماینرها سریع‌تر و آهسته‌تر از این، شروع به حل معماها کنند، الگوریتم مربوطه به صورت خودکار دشواری مسائل را تعدیل می کند تا ماینرها به همان زمان ۱۲ ثانیه برگردند. ماینرها به صورت تصادفی اتر به دست می‌آورند و همه چیز به شانس و میزان نیروی محاسباتی که صرف روند استخراج می‌کنند بستگی دارد. یکی از ویژگی‌های جالب بلاک چین‌های باز این است که هر کسی می‌تواند کامپیوتر خود را به گونه‌ای تنظیم کند که روی این معماها رمزنگاری تمرکز کرده و پاداش به دست آورد. اشکالی که وجود دارد این است که استخراج در بلاک چین‌های بزرگ نیاز به مرور زمان به نیروی بسیار بیشتری دارد چون کم کم افرادی بیشتری روی سخت‌افزارهای قدرتمندتر سرمایه گذاری می‌کنند. در حال حاضر افرادی که با دستگاه‌های کم قدرت به معدن کاوی می پردازند شانس کمی برای زنده شدن دارند اما برای سرگرمی و امتحان کردن بخت و اقبال خود هم می‌توان این کار را امتحان کرد.

استخراج اتریوم

در حال حاضر GPU‌ها تنها گزینه برای ماینرهای اتر است چون با سرعت بیشتری نسبت به CPU‌ها به حدس زدن پاسخ معماها می‌پردازد. انتخاب GPU کار پیچیده‌ای است و شما می‌توانید بر اساس میزان عملکرد، مصرف برق و هزینه اولیه کارت، یک GPU مناسب تهیه کنید. می توانید دستگاهی متشکل از چند GPU ایجاد کنید که ساخت آن حدود یک هفته زمان خواهد برد.

شما نمی‌توانید به تنهایی اتر استخراج کنید به همین دلیل ماینرها نیروی محاسباتی خود را در «استخرهای استخراج» در کنار هم قرار می‌دهد تا شانس حل معماهای رمزنگاری و به دست آوردن اتر را بالاتر ببرند. در این صورت آن‌ها سود به دست آمده را به نسبت نیرویی که هر کس گذاشته است، بین خود تقسیم می‌کنند. یادتان باشد که این استخرها قوانین مخصوص به خود را دارند. و این که استخراج و معدن کاوی یک گرداب متغیر است. ممکن است ابزاری که امروز برای استخراج کریپتوکارنسی انتخاب می کنید سال دیگر کارایی نداشته باشد. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به استخراج، خوب فکر کرده و اینکه به یاد داشته باشید بهترین راه، خرید اتر از طریق صرافی است.

آینده اتریوم

آینده اتریوم

علی‌رغم این حقیقت که از عمر اتریوم هم مانند بیت کوین چندین سال می‌گذرد، اما مدت زمان کمی است که توسط رسانه‌ها و عموم مردم را به خود جلب کرده است. بسیاری از کارشناسان بر این عقیده توافق دارند که اتریوم یک تکنولوژی  افسار گسیخته است که نه تنها روش کار اینترنت را به طور کامل تغییر می‌دهد بلکه انقلابی در خدمات و صنایعی که صدها سال موجود بوده‌اند ایجاد خواهد کرد. ویتالیک بوترین، خالق اتریوم در مورد پیش‌بینی‌های خود بسیار سنجیده و فروتن است. در مصاحبه اخیر خود عنوان کرد که قصد دارد اتریوم را پلتفرم پیشرو مبتنی بر بلاک چین حفظ کرد و بر موضوعات فنی و بهبود امنیت آن در آینده نزدیک تمرکز کند.

پیتر اسمیت، موسس بلاک چین در صحبت‌های خود کاربردهای زیرساخت اتریوم را شگفت‌انگیز خواند. بسیاری از بزرگان صنایع مختلف و همچنین کارشناسان ارزهای دیجیتال اتریوم را بسیار قدرتمند دانسته و به‌ آینده آن بسیار امیدوار هستند. البته برخی از کارشناسان مالی قدیمی علی‌رغم موفقیت خارق‌العاده و ثبات نسبی و کاربردهای بیت کوین و اتر و همچنین اهمیت غیر قابل انکار تکنولوژی‌های سازنده آن‌ها، نسبت به آینده این دو کریپتوکارنسی مشکوک بوده و سقوط آن‌ها پیش‌بینی می کنند. باید دید پیش‌بینی کدام دسته درست از آب در می‌آید: مثبت‌ها یا منفی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

KriptoKarensi.com: Number 1 Online Exchange

صرافی کریپتوکارنسی اولین صرافی تمام آنلاین فارسی در حوزه ی ارزهای دیجیتال

ثبت نام
بالا