بیت کوین کش همه آنچه که باید در مورد بیت کوین کش بدانید

در این مقاله قصد داریم شما را با تمام اتفاقاتی که منجر به ایجاد «بیت کوین کش» (Bitcoin Cash) شد آشنا کنیم. بی شک بیت کوین یکی از باور نکردنی‌ترین نوآوری‌ها در گذشته نزدیک است. البته انتقادات فراوانی نسبت به موضوعات مقیاس پذیری آن (افزایش اندازه بلاک با توجه به افزایش تراکنش‌ها) مطرح شده و بحث‌هایی را ایجاد کرد که هم از لحاظ ایدئولوژیک و هم از لحاظ سیاسی مورد توجه قرار گرفت. در نهایت در ۱ اوت ۲۰۱۷، یک هارد فورک در بیت کوین رخ داد و بیت کوین کش متولد شد.

طرز کار تراکنش های بیت کوین چگونه است؟

بیت کوین توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو که هنوز هم هویت واقعی او فاش نشده است از طریق اوراق سفید تحقیقاتی و حیرت‌انگیز او به دنیا معرفی شد: «بیت کوین: یک سیستم پولی الکترونیک همتا به همتا (فرد به فرد) است». آنچه که بیت کوین به کاربران خود ارائه می‌دهد یک سیستم ارز دیجیتال غیر متمرکز و فرد به فرد است. کل سیستم بیت کوین بر پایه‌ی کار گروهی از افراد که «ماینر» یا استخراج کننده نامیده می‌شوند، استوار است. اما ماینرها چه کاری انجام می‌دهند؟ دو فعالیت بزرگ ماینرها این است:

– استخراج بلاک‌ها

– افزودن تراکنش‌ها به بلاک‌ها

استخراج بلاک ها

همه ماینرها از قدرت کامپیوترهای خود برای جستجوی بلاک‌های جدید و افزودن آن‌ها به بلاک چین استفاده می‌کنند. این فرآیند از پروتکل «اثبات کار» پیروی کرده و هر زمان بلاک جدیدی کشف می‌شود، ماینرهایی که آن را کشف کرده‌اند پاداش دریافت می‌کنند که در حال حاضر این پاداش ۱۲/۵ عدد بیت کوین است (این مقدار پس از هر ۲۱۰ هزار بلاک نصف می‌شود). البته این تنها انگیزه ماینرها برای جستجوی بلاک‌های جدید نیست.

افزودن تراکنش ها به بلاک های کشف شده

وقتی گروهی از ماینرها یک بلاک جدید را کشف و استخراج می‌کنند در واقع به فرمانروای موقت آن بلاک تبدیل می‌شوند. فرض کنید آلیس می‌خواهد پنج بیت کوین برای باب ارسال کند، ماینرها باید این تراکنش را به بلاک‌های موجود در زنجیره اضافه کنند و تنها در این صورت است که تراکنش کامل محسوب خواهد شد (به یاد داشته باشید که آلیس به صورت فیزیکی هیچ پولی برای باب نمی‌فرستد). ماینرها برای افزودن این تراکنش‌ها به بلاک‌ها می‌توانند یک کارمزد از ارسال کننده دریافت کنند. اگر شما بخواهید تراکنشی که انجام داده‌اید سریعا به بلاک‌ها افزوده شود، می‌توانید کارمزد بیشتری به ماینرها بدهید تا تراکنش شما را بدون نوبت به بلاک‌ها اضافه کنند.

برای آنکه تراکنشی معتبر شناخته شود حتما باید به بلاک‌های موجود در زنجیره اضافه شود. این قیمت دقیقا زمانی است که مشکل بروز می‌کند چون بلاک‌های موجود در زنجیره دارای محدوده اندازه‌ی یک مگا بایت هستند و تراکنش‌های بسیار زیادی وجود دارد که همگی در یک زمان اتفاق افتاده‌اند. این روند قبلا قابل مدیریت بود اما با معروفیت و محبوبیت بیت کوین، این محدودیت به مشکل بسیار بزرگی تبدیل شد.

مشکل مقیاس پذیری بیت کوین

با گذشت زمان بیت کوین به محبوبیت بالایی دست یافته و یک سری از مشکلات و مسائل را هم با خود به همراه داشت. در نمودار زیر می‌توانید تعداد تراکنش‌هایی که در یک ماه رخ می‌دهند را مشاهده کنید:

بیت کوین کش

همانطور که مشاهده می‌کنید، تعداد تراکنش‌های ماهانه در حال افزایش است و با اندازه بلاک ۱ مگابایتی فعلی، بیت کوین تنها می‌تواند در هر ثانیه ۴/۴ تراکنش را مدیریت و تکمیل کند. وقتی بیت کوین ایجاد شد، برنامه‌نویسان آن اندازه بلاک را یک مگابایت در نظر گرفتند چون آن‌ها می‌خواستند با این روش از انجام تراکنش‌های جعلی که می‌تواند کل شبکه بیت کوین را مختل کند، جلوگیری کنند. اما همچنان که تعداد تراکنش‌ها به صورت تصاعدی رشد کرد، میزان پر شدن سریع بلاک‌ها هم به طور چشمگیری افزایش یافت. اغلب مواقع افراد مجبور هستند صبر کنند تا بلاک‌های جدیدی کشف شده و تراکنش‌های آن‌ها به این بلاک‌ها افزوده شود. این باعث انباشته شدن تراکنش‌ها در صف انتظار می‌شود و در واقع تنها راهی که می‌توانید تراکنش خود را در اولویت قرار دهید، پرداخت کارمزد بیشتر به ماینرها است.

این روش باعث ایجاد سیستم «جا به جایی با کارمزد» شد. فرض کنید آلیس می‌خواهد ۵ بیت کوین برای باب ارسال کند اما تراکنش او به دلیل انباشته شدن تراکنش‌ها در صف انتظار انجام نمی‌شود. او نمی‌تواند تراکنش خود را حذف کند چون بیت کوین‌هایی که خرج می‌شوند دیگر قابل بازگشت نخواهند بود. اما می‌تواند یک تراکنش دیگر برای ارسال ۵ بیت کوین به باب ایجاد کند اما این بار با کارمزد بالاتر که ماینرها انگیزه کافی برای در اولویت قرار دادن تراکنش او داشته باشند. وقتی ماینرها تراکنش جدید آلیس را در بلاک قرار می‌دهند، تراکنش قبلی خود به خود حذف و بی اثر می‌شود. گرچه سیستم «جا به جایی با کارمزد» برای ماینرها سودآوری دارد اما برای کاربران معمولی خیلی مناسب نیست. در زیر نمودار زمان انتظار معمول که یک کاربر با پرداخت کارمزد عادی باید طی کند را مشاهده می‌کنید:

بیت کوین کش

اگر شما کمترین میزان کارمزد ممکن را بپردازید، در این صورت باید به طور میانگین ۱۳ دقیقه صبر کنید تا تراکنش شما انجام شود. برای حل این مشکل، پیشنهاد شد که اندازه بلاک از یک مگابایت به دو مگابایت افزایش یابد. پیاده سازی این کار به سادگی مطرح کردن پیشنهاد آن نیست و این امر باعث به وجود آمدن بحث‌ها و اختلافاتی میان تیم ۱ مگابایتی و تیم ۲ مگابایتی شد.

نظریات مخالف با افزایش اندازه بلاک

– ماینرها انگیزه خود را از دست می‌دهند چون کارمزد تراکنش کاهش خواهد یافت: از آنجایی که اندازه بلاک افزایش می‌یابد پس تراکنش‌ها به راحتی وارد بلاک شده و باعث کاهش چشمگیر کارمزد تراکنش‌ها خواهد شد. این نگرانی وجود دارد که انگیزه ماینرها از بین رفته و آن‌ها به فرصت‌های جدیدی روی آورند. اگر تعداد ماینرها کاهش یابد نرخ کلی هش بیت کوین هم کاهش می‌یابد.

– بیت کوین‌ها نباید برای مصارف روزمره به کار روند: برخی از اعضای جامعه بیت کوین نمی‌خواهند که این ارز دیجیتال برای تراکنش‌های معمولی روزمره به کار رود. این افراد احساس می‌کنند که بیت کوین هدف بالاتری از تبدیل شدن به ارز روزمره دارد.

– این کار باعث ایجاد شکاف در جامعه بیت کوین می‌شود: افزایش اندازه بلاک ناگزیر باعث ایجاد یک فورک در سیستم شده و دو بیت کوین موازی ایجاد خواهد شد و طی این فرآیند، جامعه بیت کوین به دو قسمت تقسیم می‌شود. ایجاد شکاف باعث از بین رفتن هماهنگی و یکپارچگی در جامعه بیت کوین می‌شود

– این کار باعث افزایش مرکزیت یافتن می‌شود: به دلیل آنکه اندازه شبکه افزایش می‌یابد، میزان نیروی پردازنده مورد نیاز برای استخراج هم افزایش خواهد یافت. این باعث از بین رفتن تمام استخرهای استخراج کوچک شده و قدرت استخراج منحصرا در اختیار استخرهای بزرگ قرار خواهد گرفت. با این کار مرکزیت یافتن افزایش می‌یابد که خلاف ذات اصلی بیت کوین است.

نظریات موافق با افزایش اندازه بلاک

بیت کوین کش

– افزایش اندازه بلاک در واقع به نفع ماینرها خواهد بود: افزایش اندازه بلاک یعنی تعداد تراکنش‌های بالاتر به ازای هر بلاک. در این صورت تعداد کارمزد تراکنش‌هایی که یک ماینر از استخراج یک بلاک به دست می‌آورد هم افزایش خواهد یافت.

– بیت کوین باید بیشتر رشد کرده و دسترسی آن برای افراد عادی افزایش یابد. اگر اندازه بلاک تغییر نکند در این صورت این امکان قطعا وجود خواهد داشت که کارمزد تراکنش‌ها بالا و بالاتر برود. وقتی این اتفاق رخ بدهد، افراد عادی هرگز قادر به استفاده از بیت کوین نبوده و شبکه فقط به ثروتمندان و شرکت‌های بزرگ منحصر خواهد شد. این هرگز هدف بیت کوین نبوده است.

– تغییرات به یکباره رخ نمی دهند و به مرور و طی زمان اتفاق می‌افتند. بزرگ‌ترین نگرانی که مردم درباره تغییر اندازه بلاک دارند این است که موضوعات بسیاری به یکباره تحت تاثیر قرار گرفته و موجب یک اختلال بزرگ خواهند شد. البته، افراد حرفه‌ای معتقد هستند که این نگرانی هیچ پایه و اساسی ندارد چون تغییرات به مرور زمان اتفاق افتاده و قابل مدیریت خواهند بود.

– حمایت زیادی از افزایش اندازه بلاک شده و افرادی که خود را وفق نداده و با زمان همراه نشوند، پشت سر گذاشته خواهند شد.

برای حل مشکلات مقیاس پذیری، دو پیشنهاد مطرح شد:

– سافت فورک

– هارد فورک

قبل از اینکه به این دو مفهوم بپردازیم ابتدا باید تفاوت بنیادین میان یک سافت فورک و یک هارد فورک را درک کنیم. یک فورک یا انشعاب، شرایطی است که به وسیله آن، بلاک چین به زنجیره‌هایی منشعب می‌شود که بخشی از شبکه دارای دیدگاه متفاوتی از تاریخچه تراکنش‌ها نسبت به بخش دیگر شبکه دارد. این مفهوم اولیه فورک است یعنی انشعاب در چشم‌انداز وضعیت بلاک چین.

سافت فورک چیست؟

بیت کوین کش

هر زمان زنجیره یا چین (Chain) نیاز به آپدیت داشته باشد، دو روش برای آن وجود دارد: سافت فورک یا هارد فورک. می‌توانید سافت فورک را به عنوان آپدیتی در نظر بگیرید که با نسخه‌های قبلی خود سازگاری دارد. یعنی چه؟ فرض کنید شما روی لپ تاپ خود از یک مایکروسافت اکسل ۲۰۰۵ استفاده می‌کنید و می‌خواهید یک صفحه گسترده که با اکسل ۲۰۱۵ ساخته شده است را باز کنید. می توانید بدون مشکل این کار را انجام دهید چون اکسل ۲۰۱۵ با نسخه‌های قبلی خود سازگاری دارد. اما یک تفاوت وجود دارد. تمام آپدیت‌هایی که در نسخه جدید از آن‌ها لذت می‌برید در نسخه قدیمی قابل رویت نخواهد بود. دوباره مثال اکسل را در نظر بگیرید. فرض کنید در اکسل ۲۰۱۵ یک ویژگی وجود دارد که به شما امکان قرار دادن فایل GIF را درون صفحات گسترده می‌دهد. واضح است که نمی‌توانید گیف‌ها را در نسخه ۲۰۰۵ باز کنید. بنابراین در اصل شما می‌توانید تمام متن‌ها را ببینید اما فایل‌های گیف برای شما قابل مشاهده نخواهند بود.

هارد فورک چیست؟

تفاوت اولیه و اصلی میان سافت فورک و هارد فورک این است که هاردفورک با نسخه‌های قبلی خود سازگاری ندارد. وقتی هارد فورک ایجاد شود، هیچ راه برگشتی به عقب وجود ندارد. اما شما به نسخه ارتقا یافته‌ی بلاک چین ملحق نشوید در این صورت به هیچ یک از آپدیت‌های جدید دسترسی نداشته و نمی‌توانید با کاربران سیستم جدید هم تعاملی داشته باشید. مثلا پلی استیشن ۳ و ۴ را در نظر بگیرید. شما نمی‌توانید بازی‌های PS3 را در PS4 بازی کنید و همچنین بازی‌های PS4 روی دستگاه PS3 قابل اجرا نیستند.

به هر حال برای اینکه هر تغییر بزرگی در بیت کوین رخ دهد، سیستم نیاز به توافق جمعی دارد. بنابراین یک اقتصاد غیر متمرکز چگونه می تواند در مورد موضوعی به توافق برسد؟ در حال حاضر دو روش اصلی برای این کار شامل موارد زیر است:

– فعال شده توسط ماینرها: در اصل تغییراتی که ماینرها به آن‌ها رای می‌دهند

– فعال شده توسط کاربران: تغییراتی که افراد دارای گره‌های فعال به آن‌ها رای می‌دهند

قبل از آنکه به ادامه این مباحث بپردازیم باید مفهوم Segwit را درک کنیم.

Segwit چیست؟

نمی خواهیم در پرداختن به معرفی segwit خیلی پیش برویم اما برای آنکه بفهمیم چرا بیت کوین کش به وجود آمد، لازم است درک کافی در مورد segwit داشته باشیم. وقتی یک بلاک را از نزدیک بررسی کنید، چیزی شبیه به این خواهد بود:

بیت کوین کش

در اینجا ما یک عنوان بلاک (Header) داریم که شش مولفه را در خود جای داده است:

– نسخه

– هش بلاک قبلی

– ریشه‌های مِرکِل تراکنش

– مبدا برچسب زمانی

– هدف دشواری

– هدف فعلی

و علاوه بر عنوان بلاک، یک بدنه بلاک (Body) هم وجود دارد که پر از جزئیات تراکنش‌ها می‌باشد. بنابراین یک تراکنش بیت کوین از چه چیزهایی تشکیل شده است؟ هر تراکنش از سه عنصر یا مولفه تشکیل شده است:

– مشخصات ارسال کننده که همان ورودی است

– مشخصات دریافت کننده که همان خروجی است

– امضای دیجیتال

امضای دیجیتال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چون این امضا است که مشخص می‌کند ارسال کننده واقعا میزان دارایی لازم برای انجام تراکنش را دارد یا خیر. همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، امضای دیجیتال بخشی از داده‌های ورودی است. حالا با وجود اینکه این داده‌ها بسیار مهم هستند اما یک مشکل خیلی خیلی بزرگ در مورد آن‌ها وجود دارد و آن هم این است که این داده‌ها فضای زیادی را اشغال می‌کنند، آن هم زمانی که به دلیل محدودیت اندازه بلاک، با مشکل فضا رو به رو هستیم. در حقیقت، امضا تقریبا ۶۵ درصد از فضای اشغال شده توسط یک تراکنش را به خود اختصاص می‌دهد.

دکتر پیتر ویل برای این مشکل یک راه حل پیدا کرده و آن را Segwit نامید: «این اتفاقی است که وقتی segwit فعال باشد رخ می‌دهد، تمام اطلاعات ارسال کننده و دریافت کننده وارد بلاک اصلی شده و امضاهای دیجیتال وارد بلاک جدیدی می‌شوند که «بلاک توسعه یافته» (Extended Block) نام دارد.

بیت کوین کش

بنابراین کاری که segwit می کند این است که فضای بیشتری را در بلاک‌ها ایجاد می‌کند تا تراکنش‌های بیشتری در آن جای بگیرند. حالا که به درک ابتدایی از segwit دست پیدا کردید می خواهیم مزایا و معایب آن را بررسی کنیم.

مزایای Segwit

– تعداد تراکنش‌هایی که یک بلاک می‌تواند در خود جای دهد را افزایش می‌دهد

– کارمزد تراکنش را کاهش می‌دهد

– اندازه هر تراکنش را به صورت جداگانه کاهش می دهد

– با وجود آن، تراکنش ها می توانند سریع‌تر تایید شوند چون زمان انتظار کاهش خواهد یافت

– به مقیاس پذیری بیت کوین کمک می کند

– به دلیل اینکه با segwit تعداد تراکنش‌های هر بلاک افزایش خواهد یافت، این امر باعث افزایش مجموع کارمزدهایی که یک ماینر می‌تواند به دست آورد می شود.

معایب Segwit:

بیت کوین کش

– با وجود آن، ماینرها کامزد کمتری برای هر یک از تراکنش‌های افراد به دست خواهند آورد

– پیاده سازی segwit با پیچیدگی‌هایی همراه است و تمام کیف‌های پول باید خودشان segwit را پیاده سازی کنند. این احتمال وجود دارد که ارائه دهندگان کیف‌های پول در وهله اول این کار را انجام ندهند

– segwit به طرز چشمگیری استفاده از منابع را افزایش می‌دهد چون ظرفیت، تراکنش‌ها، پهنای باند و همه چیز افزایش خواهد یافت

وقتی برنامه نویسان segwit را ساختند یک شرط خاص به آن اضافه کردند. Segwit تنها زمانی می تواند فعال شود که موافقت ۹۵ درصد ماینرها را کسب کند. گذشته از همه اینکه، این یک تغییر بزرگ در سیستم محسوب شده و باعث اختلال در آن شد. بیشتر ماینرها نمی‌خواهند segwit فعال شود. آنها نگران هستند چون فضای قابل دسترسی بلاک افزایش می‌یابد و به همین دلیل کارمزد تراکنش که نصیب ماینرها می شود به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. در نتیجه آن‌ها segwit را متوقف کردند و این عمل آن‌ها باعث خشمگین شدن کاربران و کسب و کارهایی بود که نا امیدانه به دنبال فعال شدن segwit بودند. در نهایت آن‌ها راه حل سافت فورک فعال شده توسط کاربر (UASF) به نام «BIP 148» را ابداع کردند.

BIP چیست؟

BIP مخفف عبارت Bitcoin Improvement Proposals به معنای پروپوزال ارتقاء بیت کوین در واقع یک سند طراحی است که طرح‌های مختلف و بهبود‌های متعددی برای شبکه بیت کوین معرفی می‌کند. سه نوع BIP وجود دارد:

– BIP‌های مسیر استاندارد: تغییرات در پروتکل شبکه، تراکنش‌ها و بلاک‌ها

– BIP‌های اطلاعاتی: رسیدگی به موضوعات مربوط به طراحی و دستورالعمل‌های کلی

– BIP‌های فرآیند: ایجاد تغییرات در فرآیند

BIP 148 چیست؟

بیت کوین کش

BIP 148 یک سافت فورک فعال شده توسط کاربر است یعنی سافت فورکی که توسط کاربران فعال شده است. آنچه که این سافت فورک انجام می‌دهد این است که تمام گره‌های کامل در شبکه‌های بیت کوین تمام بلاک‌هایی که بدون وجود segwit ایجاد شده‌اند را رد می‌کنند. این ایده ماینرها را ترغیب به فعال سازی segwit در بلاک‌هایی می‌کند که ماینرها آن را استخراج کرده و می‌خواهند به سیستم اضافه کنند.

امید بر این است که با تشویق هر چه بیشتر ماینرها برای روی آوردن به BIP 148، بالاخره حد آستانه ۹۵ درصدی توافق جمعی به دست آمده و segwit فعال شود. نگرانی‌های برحقی در مورد رخداد ایجاد شکاف در زنجیره وجود دارد اما اگر تنها ۵۱ درصد از ماینرها به BIP 148 روی آورند، می توان به سادگی از این شکاف جلوگیری کرد. اگر بیش از نیمی از ماینرها به یک سو متمایل شوند، این امر باعث کاهش چشمگیر نرخ هش در زنجیره اصلی خواهد شد.

احتمالا ماینرها به طور حداکثری به سوی دیگر متمایل خواهند شد که این موضوع خود می‌تواند یک نگرانی جدی باشد. اگر تغییر به آرامی صورت نگیرد چه می‌شود؟ اگر این تغییرات باعث ایجاد یک شکاف قانونی در زنجیره شود چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ این  اتفاق باعث ایجاد فاجعه‌ای خواهد شد که کمپانی استخراج Bitmain در مورد آن هشدار داده بود. بنابراین، به عنوان یک طرح احتمالی برای BIP 148، کمپانی Bitmain طرح UAHF یا هارد فورک فعال شده توسط کاربر را پیشنهاد داد.

UAHF چیست؟

بیت کوین کش

هارد فورک فعال شده توسط کاربر یا UAHF یک طرح پیشنهادی از سوی Bitmain است که امکان ساخت یک شکل کاملا جدید از بیت کوین و بلاک‌هایی با اندازه بزرگ‌تر را فراهم می‌کند. از آنجایی که این یک هارد فورک محسوب می‌شود، زنجیره جدید با بقیه زنجیره بلاک چین سازگاری نخواهد داشت. بزرگ‌ترین دلیل برای مطلوب بودن این روش آن است که این هارد فورک نیاز به اکثریت نیروی هش برای اجرا شدن ندارد. تمامی گره‌هایی که تغییرات مجموعه قوانین را بپذیرند به صورت خودکار، بلاک چین جدید را دنبال خواهند کرد. در عین حال، بسیاری از افراد از ایده جدا نگه داشتن امضا از بقیه داده‌های تراکنش راضی نبوده و از آن استقبال نکردند.

Bitmain این روش را به عنوان یک فرار داوطلبانه برای هر کسی می‌داند که مایل به دنبال کردن طرح پیشنهادی BIP 148 نیست. اگر شما هم جزو این افراد هستید می‌توانید بخشی از زنجیره جدید باشیدو در کنفرانس «آینده بیت کوین»، یک برنامه نویس طرح «اندازه بلاک انطباق پذیر» یا ABC را ارائه کرده و در مورد هارد فورک پیش رو اطلاعاتی را عنوان کرد. به دنبال این اطلاعات و پس از اولین انتشار نسخه مشتری ABC، پروژه «بیت کوین کش» به اعلام عمومی رسیده و در اول اوت به اجرا درآمد.

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش

در وب‌سایت بیت کوین کش، این ارز دیجیتال به این صورت تعریف شده است: «بیت کوین کش یک پول الکترونیک همتا به همتا در اینترنت است. این ارز دیجیتال کامل تمرکز زدایی شده و هیچ بانک مرکزی بر آن نظارت نکرده و نیاز به هیچ شخص ثالثی برای اجرای آن وجود ندارد». آیا به تاکید این تعریف بر عبارت پول الکترونیک همتا به همتا دقت کردید؟ طراحی بیت کوین کش به این صورت است چون انگیزه اصلی پدیدار شدن بیت کوین کش منحصرا به اجرای تراکنش‌های بیشتر بستگی دارد.

بیت کوین کش شباهت‌های بسیاری به بیت کوین دارد اما تفاوت‌های قابل توجه آن شامل موارد زیر است:

– اندازه بلاک در بیت کوین کش ۸ مگا بایت است

– فاقد segwit است

– فاقد ویژگی جا به جایی با کارمزد است

– راهی سریع‌تر از روش نرمال تعدیل دشواری بلاک ۲۰۱۶ برای تعدیل میزان دشواری اثبات کار دارد

– دارای سطح حفاظتی بسیار بالاتر از بیت کوین در برابر حملات تکرار است

به دلیل اینکه بیت کوین کش (BCH) حاصل یک هارد فورک است، به همین دلیل هر کسی که صاحب بیت کوین باشد به همان میزان سکه در بیت کوین کش خواهد داشت.

بیت کوین کش چگونه از حملات تکرار جلوگیری می کند؟

یکی از بهترین ویژگی‌های بیت کوین کش روش جلوگیری و محافظت در برابر یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که هر ارز دیجیتالی می‌تواند پس از متحمل شدن یک فورک با آن رو به رو شود، یعنی حملات تکرار.

حملات تکرار چیست؟

بیت کوین کش

حمله تکرار در واقع یک انتقال داده است که به صورت خرابکارانه تکرار شده یا به تاخیر انداخته می‌شود. در مورد بلاک چین، حمله تکرار یک تراکنش است که در یک بلک چین اتفاق افتاده و برای ایجاد اختلال، در یک بلاک چین دیگر تکرار می‌شود. مثلا آلیس که می‌خواهد ۵ بیت کوین به باب ارسال کند، تحت یک حمله تکرار برای او پنج بیت کوین کش هم ارسال خواهد کرد با این وجود که آلیس قصد انجام این کار را نداشته است. حالا بیت کوین کش چگونه از حملات تکرار جلوگیری می‌کند؟

– با استفاده از یک الگوریتم دوباره تعریف شده sighash (زمان تاییدیه). این الگوریتم تنها زمانی استفاده می‌شود که پرچم sighash دارای مجموعه ۶ بیتی باشد. این تراکنش‌ها در یک زنجیره غیر UAHF معتبر نخواهند بود چون الگوریتم sighash متفاوت منجر به تراکنش‌های نامعتبر می‌شود.

– استفاده از خروجی OP_Return که دارای رشته‌ی «بیت کوین: یک سیستم پولی الکترونیک همتا به همتا» به عنوان داده باشد. هر تراکنشی که حاوی این رشته باشد توسط گره‌های بیت کوین کش تا بلاک پانصد و سی هزارم نامعتبر در نظر گرفته خواهد شد. اساسا قبل از آن بلاک شما می‌توانید با انجام تراکنش روی زنجیره غیر UAHF با خروجی OP_RETURN، سکه‌های خود را جدا کرده و سپس روی زنجیره UAHF تراکنش انجام دهید.

 بیت کوین کش چگونه ماینرها را جذب می کند؟

هر ارز دیجیتالی برای اجرای مداوم و بدون اشکال خود قویا به ماینرها وابسته است. اخیرا بیت کوین کش ماینرهای زیادی را جذب کرد که نرخ هش آن را به طور چشمگیری افزایش دادند. اما چگونه؟ در ادامه نظر جیمی سانگ را در این مورد می‌خوانید:

«بیت کوین کش دارای قانونی است که مشخص می کند چه زمانی دشواری استخراج باید کاهش یابد. قبل از آنکه به این قانون بپردازیم لازم است معنای «میانگین زمان گذشته» (MTP) را درک کنیم. این عبارت یعنی میانگین آخرین ۱۱ بلاکی که در یک بلاک چین استخراج شده‌اند. در اصل، آخرین ۱۱ بلاکی که یکی پس از دیگری قرار گرفته و زمانی که بلاک میانی استخراج شده است را میانگین زمان گذشته در یک مجموعه می نامند. MTP به ما کمک می کند تا زمانی که بلاک‌های آینده می‌توانند استخراج شوند را هم تعیین کنیم. در این جا نموداری از MTP بلاک‌های مختلف آمده است:

بیت کوین کش

بنابراین، این قانون تعدیل سطح دشواری در بیت کوین کش است: اگر میانگین زمان متوسط بلاک فعلی و میانگین زمان گذشته ۶ بلاک قبلی بیشتر از ۱۲ ساعت باشد، در این صورت دشواری ۲۰ درصد کاهش می‌یابد. یعنی یافتن بلاک‌های جدید برای ماینرها ۲۰ درصد آسان‌تر خواهد شد. این به ماینرها توانایی تعدیل دشواری را می‌دهد مثلا شکاف ۱۳ ساعته میان بلاک ۴۷۸۵۷۰ و ۴۷۸۵۷۱ را بررسی کنید. ماینرها احتمالا از آن برای استخراج آسان تر بلاک‌ها استفاده کرده‌اند. یکی دیگر از موارد جالب توجه، نحوه و زمان تعدیل میزان دشواری در یک ارز دیجیتال است. شکل زیر نموداری است که نرخ دشواری بیت کوین کش را نشان می‌دهد:

بیت کوین کش

میزان دشواری بر طبق تعداد ماینرهای موجود در سیستم انطباق می‌یابد. اگر تعداد ماینرها کم باشد در این صورت میزان دشواری کاهش می‌یابد چون نیروی هش سیستم هم کمتر می‌شود. وقتی بیت کوین کش اولین بار شروع به کار کرد، جلب ماینرها با چالش‌هایی رو به رو بود در نتیجه دشواری آن به طور چشمگیری کاهش یافت. در نتیجه این امر باعث جذب ماینرهای زیادی شد که این فرصت را بسیار غنیمت می‌شمردند. بنابراین ماینرهای زیادی از بیت کوین به بیت کوین کش روی آوردند به طوری که نیروی هش بیت کوین نصف شد، زمان تراکنش کاهش یافت و نرخ کامزدها زیاد شد. گزارش‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی عنوان کردند که تکمیل تراکنش‌های بیت کوین ساعت‌ها و حتی روزها طول می کشیده است. در نمودار زیر کاهش نرخ هش در بیت کوین را ملاحظه می‌فرمایید:

بیت کوین کش

در زمان نگارش این مقاله، بیت کوین کش پس از بیت کوین، اتریوم و ریپل، چهارمین ارز دیجیتال برتر جهان شناخته شده و سرمایه بازار آن ۱۰/۸۴ میلیارد دلار است.

قدرت تعیین کننده ارزش بیت کوین کش چیست؟

دلیل اول: هرچقدر می گذرد صرافی‌های بیشتری از بیت کوین کش پشتیبانی می‌کنند. در ابتدا که بیت کوین کش شروع به کار کرد، بیشتر صرافی‌ها تمایلی به پذیرش و پشتیبانی از بیت کوین کش نداشتند اما حالا روز به روز بر تعداد صرافی‌هایی که این ارز دیجیتال را به رسمیت شناخته‌اند اضافه می‌شود. همین امر باعث می‌شود اعتبار بیت کوین کش و در نتیجه ارزش آن افزوده شود. در زیر کیف پول‌های و صرافی‌هایی هستند که از بیت کوین کش پشتیبانی می‌کنند:

بیت کوین کش

دلیل دوم: روز به روز ماینرهای بیشتری به آن وارد می‌شوند. همانطور که در بالا هم گفته شد، بیت کوین کش در حال حاضر برای ماینرها بسیار جذاب و سودآور است و بسیاری از آن‌ها به بیت کوین کش روی آورده و قدرت هش آن‌ها باعث افزایش ارزش بیت کوین کش می‌شود. در همین حال، به دلیل اینکه اندازه بلاک بیت کوین کش ۸ مگابایت است، باعث می‌شود تراکنش‌های بیشتری درون بلاک جای گرفته و کامزد بیشتری نصیب ماینرها شود.

آینده بیت کوین کش چیست؟

اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم هیچ کس نمی‌داند بیت کوین کش چه عملکردی خواهد داشت و تقابل آن با بیت کوین به کجا ختم خواهد شد. آنچه که ما می‌دانیم این است که این اولین باری است که کسی توانسته به طور موفقیت آمیز از بیت کوین هارد فورک شده و در عین حال سوابق تراکنش‌های موجود را حفظ کند. آنچه در این مقاله آموختیم درس‌های خوبی برای آینده به ما می‌دهد. اندازه بلاک ۸ مگا بایتی یک ویژگی بسیار مثبت و جذاب محسوب شده و می‌توان دید که در طولانی مدت چطور بر ماینرها تاثیر می گذارد. اما آیا این ویژگی می تواند تمام مشکلات مربوط به مقیاس پذیری را حل کند؟ آیا بیت کوین کش می‌تواند بر بیت کوین غلبه کند و زنجیره اول شود؟ این سوالات در حال حاضر تنها بر اساس حدس و گمان پاسخ داده می‌شود. آنچه می توان به طور قطع گفت این است که بیت کوین کش آینده بسیار جالب و چشمگیری پیش رو دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

KriptoKarensi.com: Number 1 Online Exchange

صرافی کریپتوکارنسی اولین صرافی تمام آنلاین فارسی در حوزه ی ارزهای دیجیتال

ثبت نام
بالا