کریگ رایت خالق بیت‌ کوین محکوم به پرداخت ۱۰ میلیارد دلار غرامت شد

کریگ رایت استرالیایی که پیش‌تر ادعا کرده بود همان خالق بیت‌کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو است، محکوم به پرداخت چند میلیارد دلار غرامت شد.

رایت که توسط دیوید کلیمن تحت پیگرد قانونی قرار گرفته، کسی است که به نظر می‌رسد در خلق بیت‌کوین (Bitcoin) با رایت مشارکت داشته است. کلیمن در سال ۲۰۱۳ درگذشت؛ اما ایرا برادر کلیمن ادعا می‌کند که رایت به نحوی ذخیره بیت‌کوین شریک سابق خود را به تملک غیر قانونی خود درآورده است.

بر اساس گزارش مادربرد، رایت و کلیمن از ابتدا در خلق بیت‌کوین نقش داشته‌اند یا مدتی پس از اینکه این پلتفرم به وجود آمده است با یکدیگر آغاز به همکاری کرده‌اند. در نتیجه آن‌ها از همان ابتدا به ابزار معدن‌کاوی ارز دیجیتال دسترسی داشته‌اند؛ این موضوع آن‌ها را قادر ساخته است از این فرصت استفاده کنند و مقداری ارز دیجیتال معدن‌کاوی کنند و از این راه پول خوبی به جیب بزنند. به نظر می‌رسد این دو شخص چیزی در حدود ۱.۱ میلیون BTC یا بیشتر را کنترل کرده‌اند؛ اگرچه پرواضح است که هیچ‌کس از این ارقام و اعداد اطمینان ندارد.

پرونده مدت کوتاهی بعد از مرگ کلیمن در سال ۲۰۱۳، روی رفتارهای رایت تمرکز کرد و رایت متعاقبا با پدربزرگ کلمین تماس گرفت. رایت همچنین به دلیل ادعای فریبکارانه‌ مبنی بر اینکه دیوید کلیمن مالکیت و کنترل مؤسسه W&K (شرکتی که کلیمن تأسیس کرده بود) را به او سپرده است، متهم به تقلب شد. همان‌طور که ایر کلیمن پیش‌تر نگران بود، رایت از این موضوع با نشان دادن برخی اسناد و مدارک فریب‌کارانه که با امضای جعلی همراه شده بودند در دادگاه دفاع کرد.

دادگاه تجدید نظر ادعا می‌کند که بیت‌کوین مورد منازعه و هرگونه مالکیت معنوی مرتبط با آن چیزی در حدود ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار ارزش دارد. همچنین ادعا می‌کند رایت یک‌ بار پذیرفته که امضاهای استفاده‌شده در اسناد به وسیله‌ی کامپیوتر جعل شده‌‌ بودند. این سند همچنین سابقه مشکلات رایت با مقامات مالیاتی استرالیایی را که شامل موارد مهمی است برجسته می‌کند.

رایت خود به‌عنوان یک شخصیت ناشناس در جامعه بیت کوین محسوب می‌شود. او در سال ۲۰۱۶ ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتو است. رایت برای اثبات ادعای خود نمایندگانی از رسانه‌های BBC، اکونومیست و GQ را به یک جلسه دعوت کرد و مدارکی تهیه کرده بود که نشان می‌داد خالق بیت‌کوین است، البته این موضوع توسط بنیاد بیت کوین گوین اندرسن نیز تأیید شد. پس از آنکه رایت خود را ناکاموتو معرفی کرد، بسیاری از رسانه‌ها ادعای وی را دروغی بیش نخواندند. چند روز بعد از آن، رایت از ادعای خود عقب‌نشینی کرد و گفت دلایل کافی برای اثبات اینکه ناکاموتو بوده، ارائه نداده است.

در مراحل بعدی، رایت به دلیل زیر سؤال رفتن مدرک دکترای کامپیوترش تحت بررسی شدید قرار گرفت. اعتبارسنجی‌های مدرک Ph.D. او مشکوک به نظر می‌رسید و شرکت‌هایی که ادعا می‌کرد با آن‌ها کار کرده است، هرگز با او کار نکرده بودند. دستاوردهای او در پروفایل لینکداین متعاقبا پاک شدند و در نهایت، اینکه او خالق بیت‌کوین بوده است یا خیر بی‌جواب ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

KriptoKarensi.com: Number 1 Online Exchange

صرافی کریپتوکارنسی اولین صرافی تمام آنلاین فارسی در حوزه ی ارزهای دیجیتال

ثبت نام
بالا